Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до премиера Кирил Петков, в която предлага битовите клиенти на природен газ да получат държавна финансова помощ със задна дата заради безпрецедентното поскъпване от половин година насам на синьото гориво и неколкократното повишение на сметките на домакинствата.
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
„В контекста на заявеното от Министерството на енергетиката намерение за финансова подкрепа на битовите клиенти на природен газ, предлагам компенсациите за тях да бъдат отпуснати от държавата със задна дата от 1 юли 2021 г. или поне от началото на отоплителния сезон – м. октомври 2021 г., до 31 март 2022 г.“, пише проф. Ковачева.
Поводът за новата препоръка в продължение на тази от 17 декември м.г. е, че в институцията на омбудсмана продължават да постъпват множество жалби и сигнали от потребители на природен газ за битови нужди с настояването държавата да осигури равнопоставеност между битовите клиенти на различните видове енергия.
„В сила е мораториум върху цените на електрическа и топлинна енергия, но за природния газ до момента няма яснота въпреки достигнатите непоносими цени за много домакинства, и то за сравнително топли месеци през зимния период“, подчертава омбудсманът и настоява тази несправедливост да бъде час по-скоро поправена.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
В препоръката си проф. Диана Ковачева отново акцентира на факта, че принципът за компенсиране на цените за всеки консумиран мегаватчас, прилаган спрямо стопанските клиенти на електрическа енергия, е справедлив и може да бъде използван по отношение на потреблението на природен газ за битови нужди.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
„Прегледът на изменението на цените на горивото за периода показва, че е справедливо размерът на компенсациите да бъде определен поотделно за всеки месец като процент от утвърдената от КЕВР регулирана цена на природния газ за домакинствата“, допълва още омбудсманът.
Проф. Ковачева настоява и за становище от изпълнителната власт за приложимостта на комплекса от мерки за справяне с нарастващите цени на енергията, представени в Съобщението на Европейската комисия до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите.
Препоръката тук: https://www.ombudsman.bg/news/5555
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки