Олиото няма да поскъпва, обеща експерт

30 септември 2024, 09:58 часа • 1273 | прочитания

Олиото няма да поскъпва през следващите месеци. Прогнозите за поскъпване заради слабата реколта в страната няма да се оправдаят. Това каза по БНР председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%, смятат експерти.

Още: Прогноза за времето - 1 април 2025 г. (вторник)

Още: Предложение: Инвалидите с безплатно паркомясто до дома си

Още: Ще поскъпне ли олиото заради ниските добиви на слънчоглед?

Пазарът е балансиран

Чувствително увеличение в цената на олиото, за каквото предупреждават производители и преработватели на слънчоглед, няма да има. Европейският и световният пазар са баласирани и цените остават непроменени повече от половин година, казва Владимир Иванов, който не очаква резки промени и у нас.

Още: Една от най-слабите реколти: Олиото ще поскъпне, а решението е евтин внос от Украйна

Още: Прогнозите се потвърждават: Снегът идва след броени дни!

Още: Най-важните новини за деня: 31 март 2025 г.

"Винаги, когато родното производство е по-малко, не е добре. Но на пазара празно няма. Естествено ще компенсираме високата вътрешна цена с цена от внос", поясни Иванов.

Няма да има скок със 100%

 Няма ситуация като тази от преди две години, когато цената на олиото скочи със 100%, категоричен бе той.

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница

Още: По-скъпо олио на хоризонта - производители се оплакват заради Украйна

"Ако има някакво покачване, то ще е с малки проценти, ще е плавно и в никакъв случай няма да се видим в ситуацията от 2021-2022 година. Ще има ситуация - може би между 5 и 10%. Много силен вероятностен фактор е как то ще съчетае търсенето и предлагането, но в никакъв случай няма да видим екстремни кризи", заключи Владимир Иванов.

Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март

Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес