Бившият депутат от "Атака" и водещ на предаването "В окото на бурята" Магдалена Ташева беше оневинена окончателно от Върховния административен съд (ВАС) по обвинението в извършена дискриминация, което повдигнаха чрез граждански иск осем души от сирийски произход, представлявани от Българския хелзинкски комитет (БХК). С това решение (№ 7863/12.06.2018) ВАС обезсилва решение на по-долната инстанция, което беше съвсем различно и намираше вина в действията на бившия депутат.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Според ВАС Ташева не е извършила дискриминация по признаците "народност, етническа принадлежност, гражданство, произход, лично и обществено положение и религия", както и не е извършила дискриминация по признаците" народност, етническа принадлежност, гражданство, произход, религия, лично и обществено положение".
Основната жалба е, че чрез "Алфа ТВ" Ташева използва език на омраза и потерпевши са "всички сирийски бежанци, други бежанци, мюсюлмани, араби и въобще чужденци в България", като бившият депутат обижда с изказванията си въпросните хора. Един от използваните изрази е следният: " ... тъй наречените сирийски бежанци, които не са нищо друго освен масови убийци, при това ислямисти". Тез думи обаче били използвани „само до онези чужденци, които в резултат на събитията от 2013 г. в Сирия напускат страната си и преминават незаконно граници“.
Основният аргумент на Ташева е, че призивът за защита от "организирано внасяне на милионно близкоизточно и африканско население на Стария континент като бежанци" не е дискриминация. Тя добавя и, че "като депутат има манталитета да бие тревога за надвиснала опасност, а като журналист може да ползва изрази, които са по-силни с цел да привлече вниманието на хората". Освен това, според Ташева обвиняващите я са извадили от контекст конкретни изрази, които е ползвала в предаването си и с които защитавала позицията на "негативно отношение към незаконно преминаващи законната граница и незаконно пребиваващи на територията на страната", заради което прави предположение, че нямат статут на "бежанци" и навлизат във вреда на националната ни сигурност. Друг от мотивите ѝ е, че "Алфа ТВ" не е национален обществен доставчик на медийни услуги и няма задължение да отразява различни идеи и убеждения чрез плурализъм - затова било допустимо в нейния ефир да се изразяват мнения, пристрастни към една политическа позиция.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Съдът посочва и, че "речта на Ташева не е насочена към мюсюлманската общност като цяло, а само към членове на групировки, които изповядват ислямистка идеология. Направена е разлика между "ислям" и "ислямизъм". Посочено е, че използваните изрази са "ислямистка сган", "ислямистки фронт", "ислямистки бунтовници", "радикално ислямско население", "ислямски фундаментализъм", "ислямисти", "джихадисти", "джихадистки арабски маси", "Ал-Кайда-тези главорези", "ССА заедно с всички тези терористични подразделения". Т. е направила призив за организиране на национални митинги, въстания срещу "нашествието на тази ислямистка сган", но принадлежността към това течение е по политически признак, а не по признак религия или вяра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Освен всичко друго, ВАС посочва и, че Ташева не е извършила дискриминация по признаци "народност", "етническа принадлежност", гражданство", "произход", "лично и обществено положение", "религия" спрямо БХК.