Барак Обама и републиканският му съперник Мит Ромни проведоха втория си телевизионен дебат. Те отговаряха на въпроси, три седмици преди президентските избори в САЩ на 6 ноември, предаде БГНЕС.
Настоящият президент, с червена вратовръзка и бившият губернатор на Масачузетс, със синя на бели ивици, се срещнаха в залата на Университета Хофстра в Хемпстед /щата Ню Йорк/ в 90-минутен дебат, по време на който те отговаряха на въпроси от група от 82 избиратели, все още колебаещи се за кого да гласуват.
Събитието, предпоследната телевизионна пряка конфронтация между двамата кандидати, събра десетки милиони зрители. Първият дебат, според социолозите, бе в полза на Ромни, който направи драматично подобрение на резултатите си в социологическите проучвания и достигна до точката на одобрение на Обама на национално равнище.
Тежестта падна върху раменете на президента - демократ, който водеше през пролетта на Ромни, но не се противопостави подходящо на нападателния си противник при първия дебат в Денвър.
Един от съветниците му обеща, че Обама ще бъде "страстен и енергичен" този път.
По време на дебата президентът на САЩ Барак Обама, видимо опитваше да изглежда по-енергичен. Той директно обвини републиканския си опонент Мит Ромни, че иска да се облагодетелстват най-богатите американци.
"Губернатор Ромни каза, че той има програма от пет точки, но той няма такава програма, програмата му е от една точка: най-богатите да се облагодетелстват при различни правила."
"Това бе неговата философия в частния сектор, това бе философията му като губернатор и това са възгледите му като кандидат за президент", атакува Обама.
"Вие можете да изнесете работни места в чужбина и да получите данъчни облекчения за това. Можете да инвестирате в една компания, да категоризирате работниците и служителите и да ги лишите от техните пенсии: точно това е философията на последното десетилетие, това е, което задушава семействата от средната класа", каза още президентът Обама.
Барак Обама и Мит Ромни се сблъскаха с енергични реплики по енергийни въпроси. Досегашният президент обвини републиканския си противник, че иска да остави на петролните компании "да определят енергийната политика" на Съединените щати.
Двамата кандидати взаимно се прекъсваха няколко пъти като всеки се опита да отстои позицията си по тази тема.
"Това не е вярно, губернатор Ромни", каза в една от репликите си Обама, по-агресивен, отколкото в първия дебат, на 3 октомври.
Мит Ромни изглеждаше уверен и спокоен в защитаваните тези. Той показа, че владее уменията да комуникира в напрегнати условия и отговори на Обама.
Републиканският кандидат за президент обвини президента Обама, че води САЩ "по пътя на Гърция ", поради увеличаването на публичния дълг.
"Имахме четири последователни години, през които той каза /.../, че ще намали наполовина дефицита, вместо това той се удвои. Достигнахме от държавен дълг от 7 000 млрд. до 16 000 млрд. Това ни поставя на пътя на Гърция", каза Ромни на Обама по време на президентския дебат.
Американският президент от своя страна се пошегува с твърдостта на Ромни, показана към Пекин, докато едновременно републиканецът инвестира в компании, които работят в Китай.
"Губернаторе, вие сте последният човек, който ще заеме твърда позиция с Китай", каза Обама.
Ромни многократно обеща, че ще се изправи срещу Пекин всеки път, когато Китай се опитва да "мами" за стойността на валутата си.
Мит Ромни заяви, че политиката на президента Барак Обама в Близкия изток "се разпада пред очите ни".
"Политиката на президента в Близкия изток започна с обиколка на извинение и стратегия за управление, без да бъде на предната линия и тази стратегия се разпада пред очите ни", каза Ромни, като обърна специално внимание на положението в Сирия и Либия.
Обама обвини републиканския си съперник, че използва нападението срещу консулството в Бенгази, където загина американския посланик на 11 септември за политически цели.
"Не можете да използвате въпроси на политиката за сигурност" за политически цели, каза президента Обама, и нарече "обидни" обвиненията на противника си от Републиканската партия.
Ромни и Обама се разминават във възгледите си по много неща, но екипите им достигнаха до консенсус по въпроса за температурата в залата на Университета Хофстра, където се проведе дебата – между 17 и 18 градуса по Целзий, според CNN, чиято репортерка Кенди Кроули водеше телевизионния сблъсък.
Редактор: Десислава Ушатова