Американският президент Барак Обама събира лидерите на Конгреса в Белия дом в последен опит да договори избягване на "фискалната пропаст".
Ако политиците не постигнат споразумение за разпределяне на данъчната тежест, от 1 януари рекордният бюджетен дефицит ще продължи да се трупа, а икономиката и данъкоплатците ще бъдат ударени с налози за 600 милиарда долара. Наблюдатели посочват, че това ще е началото на фалита на Щатите, съобщи Стандарт.
Срещата е насрочена за следобед местно време, но не се съобщават подробности за очакваното ново предложение на Обама. Досега президентът настояваше упорито за повишаване на данъците само за най-богатите от 1 януари, но републиканците остават категорично против.
Лидерът на републиканците в Сената, Мич Макконъл, предупреди, че това е разговор, който трябвло да бъде проведен още преди месеци. Републиканците не възнамеряват да напишат празен чек за всичко, което предложат демократите, само защото се намираме на ръба на пропастта - това няма да е честно спрямо американския народ, казва сенаторът.
Запътили сме се право към пропастта, категоричен е лидерът на демократите в Сената Хари Рийд. За песимизма си той обвини републиканеца Джон Бейнър, който оглавява Камарата на представителите. По думите му американците не разбират, че Камарата се управлява диктаторски от своя председател, който не се съобразява с мнението на представителите. Ако той се съгласи да постави на гласуване запазването на данъчните облекчения за домакинствата с годишни доходи до 250 хиляди долара, законът ще бъде приет с огромно мнозинство.
Редактор: Е. Гигова