„Няма причина да се води дискусия за рамката на местното самоуправление в България. Такъв въпрос не стои. Считаме за несериозно да се дебатира премахването на единствения орган на местното самоуправление, какъвто са общинските съвети.“ Този коментар направи пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) по повод предложените от кметове на кметства промени в устройството на местното самоуправление.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
В над 80 на сто от общините има добро разбирателство между градския и селските кметове, посочи Георгиева.
Според нея действащата законодателна рамка дава достатъчно гъвкавост според спецификата на дадена община тя да отделя достатъчно ресурс и за малките населени места.
„Много общини го правят чрез различни модели.“
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Кметските съвети, които могат да се създават според Закона за местното самоуправление, са „изключително правилна философия“, смята Силвия Георгиева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Ако в селото има създаден кметски съвет и то има делегиран бюджет, тогава и общината би била спокойна, че има ниво на контрол, което не оставя кмета на селото да се разпорежда самостоятелно с общите средства.“
Разговорът за повече финансиране на кметствата започва от по-голямата финансова самостоятелност на общините, коментира Георгиева.
„Това е големият разговор за финансовата децентрализация.“
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Георгиева е на мнение, че администрацията може да подготви законодателни промени в тази посока, така че при структурирането на новия парламент вече да има готови досиета.
Днес на разговорите на НСОРБ със служебния премиер Стефан Янев отново ще бъде поставена дългогодишната тема за трансформирането на част от националните данъци в местни, потвърди Силвия Георгиева.
„Нашето предложение е 2% от подоходния данък да остава в бюджетите на общините. Това са около 860 милиона лева годишно. Промяната не изисква преструктуриране на цялата данъчна система, нито пък води до увеличаване на данъчната тежест.“