Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НС прие на първо четене промени за електронизация в правосъдието

12 януари 2023, 11:47 часа • 1479 прочитания

Народното събрание прие внесения от депутата от "Демократична България" Надежда Йорданова и група народни представители законопроект за изменение в Гражданско-процесуалния кодекс, с който се електронизира заповедното производство.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Това са най-масовите дела в районните съдилища - над половината от всички граждански дела и се отнасят до вземанията по дългове, които не са оспорвани от длъжника.

Със промените цели ускоряване на правосъдието, улесняване на достъпа до правосъдие на гражданите и бизнеса чрез дистанционен достъп до съда и облекчаване на неравномерното натоварване на съдилищата.

По реда на заповедното производство се разглеждат исканията за присъждане на вземания, чиято дължимост не е оспорвана от длъжника. Законът предвижда облекчен режим на доказване на вземанията, кратки срокове за разглеждане на исканията от съда, както и по-ниски такси, което прави съдебните производства ефективни и достъпни. Предвижда се и опростена процедура за възражение срещу издадена от съда заповед за изпълнение на вземане.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Заповедните производства са сред най-масовите граждански производства в районните съдилища - около 60% от всички граждански дела в тях са такива, мотивират се от ДБ. Още: ДБ със законови промени за електронизация - и в правосъдието, и при ваучерите за храна

Според тях електронизацията е особено подходяща за заповедното производство, тъй като то е формално по своя характер и изцяло основано на документи. Това би улеснило както потребителите, така и съда. Въвеждат се редица улеснения - като например автоматично генериране на предложения за документи от информационната система въз основа на въведените данни. Има също възможност някои видове информация, например за седалището на длъжника и неговия постоянен и настоящ адрес, да се извличат и присъединяват към делото автоматично, вместо за същото да се изисква човешки ресурс. 

Заповедното производство да се води и изцяло дистанционно, без да се налага съдията физически да се намира в района на длъжника, гласят още предложените промени. Освен това съдебната система би могла да разпредели по-оптимално своите ресурси, ако заповедните дела се разпределят между всички районни съдилища в страната, за да се осигури равномерното им натоварване. А за заявители и длъжници би било по-удобно, ако могат да извършват действия в това производство дистанционно или в най-удобния за тях районен съд, пишат вносителите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес