Мнозинството в парламента отхвърли и двата законопроекта за българския език, внесени от Огнян Стоичков от "Атака" и Любен Корнезов от БСП.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
И двата предвиждаха нов орган да брани речта ни. Образователната комисия подкрепяше проекта на националистите, но в пленарна зала Галина Банковска от ГЕРБ изрази резерви, защото повтарял действащи правни норми,.
Заместник-председателят на ДПС Лютви Местан пък се закани да репликира всеки депутат, който говори неправилно в залата.
Дискусията в Народното събрание продължи близо три часа, като в крайна депутатите отхвърлиха и двата проектозакона.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
По първия, внесен от проф. Любен Корнезов, гласуваха общо 112 народни представители, от които „за” дадоха своя вот 15 депутати, 19 бяха „против” и 78 – „въздържали се”. Депутатите отхвърлиха и законопроекта за закон за българския език, внесен Огнян Стоичков и проф. Станислав Станилов от ПГ на „Атака”. По него гласуваха общо 120 народни представители, от които „за” бяха 19 депутати, „против” – 23 и „въздържали се” – 78.
Политическата разумност изисква да не се навлиза в територията на езика, заяви преди гласуване на законопроектите народният представител от ПГ на Синята коалиция Веселин Методиев.
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Още: Прогноза за времето - 15 февруари 2025 г. (събота)
„Единият ми дядо е роден в град, който днес не е в България, а в Македония, а другият ми дядо е роден в едно голямо село, което е разрязано от границата със Сърбия. Може да се каже, че съм българин, чиито корени не са в държавната територия на днешната Република България. Имам знание какво значи да си устойчив българин. Това знание ми дава възможността да заема позиция на човек, който се прекланя пред усилията на дедите”, допълни Методиев.
Според него едно от тези усилия на прадедите е да съумеят да съхранят националната самоличност и идентичност.
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.
Според проф. Любен Корнезов от Коалиция за България е имало един народен представител – Александър Пиндиков, който през 1998 г. е внесъл такъв закон за защита на българския език и тогава цялата политическа група на СДС е застанала зад закона. „Не бъркайте комунизма с демокрацията”, каза проф. Корнезов.
Председателят на образователната комисия в парламента и депутат от ПГ на партия „Атака” Огнян Стоичков заяви: „С усмивка ще напомня, че законите се отнасят за живи материи. Детето и детската психика са живи. На дневен ред е закон за български език, а не за защита на държавата. Във Великобритания наблюдателите на местните избори не могат да дръзнат да си позволят да направят предложение да признаят друг език, освен английския”, посочи Стоичков.
Редактор: Иво Георгиев