Народното събрание единодушно и без изказвания одобри България да участва в споразуменията, които се правят от Европейската комисия за покупка на ваксините срещу COVID-19 на още два фармацевтични производителя.
Това са препаратите на "Модерна" (Moderna) и "КюрВак" (Curevac). Единствената ваксина, по която Народното събрание все още не се е произнесло, е на "Новавакс" (Novavax).
Гласуването на парламента за ваксините на конкретни производители поотделно е формалност, защото на по-ранен етап Народното събрание вече общо гласува за участието на България в предварителните споразумения, които Европейската комисия сключва с общо седем производители, предаде Дневник.
Въпреки това парламентът гласува и за ваксините поотделно, като на 3 декември депутатите вече гласуваха за ваксините на "Пфайзер" (Pfizer)/"БиоНТех" (BioNTech), "Янсен" (Janssen), "Астра Зенека" (AstraZeneka)/Оксфордският университет и "Санофи" (Sanofi)/GSK.
Ваксините на "Янсен" (Janssen) България ще купи от Швеция без завишаване на цената. Причината за това е, че през октомври Министерството на здравеопазването изрично е отказало България да се включи в споразумение за купуване на ваксини от фармацевтичното дружество "Янсен". Впоследствие здравното министерство е решило, че все пак иска в страната да се използват ваксините и на този производител. Причината за промяната в позицията министър Костадин Ангелов обясни на 3 декември със следните думи:
"Към датата, която направихме това, "Астра Зенека" бяха в ход за регистрация на ваксината и за доставянето ѝ като първа възможност за европейските граждани. Дойде момент, в който разбрахме, че "Астра Зенека" спират временно изпитанията на ваксината си поради настъпили нежелани лекарствени реакции от нея, и съответно решихме, че българското население трябва да имат достъп и до такава аденовирусна ваксина".
Първата ваксина, която се очаква да получи одобрението за употреба на Европейската агенция по лекарствата на 21 декември, е на "Пфайзер" (Pfizer)/"БиоНТех" (BioNTech). Общо седем са ваксините срещу COVID-19, които са в напреднал етап от разработването и с които Европейската комисия има споразумения за доставки, в случай че бъдат одобрени от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).