Новини или Novini - картината на печата за 12 март

12 март 2020, 06:30 часа • 5946 | прочитания

Редакционният екип на Actualno.com представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите от вестниците, за днешния 12 март, четвъртък.

Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина

Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор

Вестник „24 часа“

За да се защитят хронично болните, 1 г. ще им отпускат лекарства, без да ходят при джипито. Създава се нова клинична пътека за COVID-19.

Хронично болните пациенти няма да се налага да посещават джипито си и районната здравна каса, за да получават безплатно скъпоструващите си лекарства. Протоколите за тези медикаменти, които се реимбурсират от касата, ще са с валидност една година. Такова решение е взел надзорният съвет на НЗОК на неприсъствено заседaние във вторник, съобщи зам.-здравната министърка Жени Начева.

Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“

Още: След смъртта на папата: "България излиза от една зона на комфорт"

Максималният срок, с който ще може да се удължи протоколът, ще е година, но лекарите могат да го издадат и за по-кратък. До петък медиците ще получат указания дали протоколите ще се удължат автоматично, или все пак болните ще трябва да посетят лекарите си поне още веднъж.

Вестник „Труд“

Доц. д-р Атанас Мангъров: Коронавирусът изчезва юни. Зоонозите нямат свойството да живеят сред хората. Паниката е по-опасна от самия вирус, ще се простреляме икономически в крака, предупреди медикът.

Можем нищо да не правим и само да чакаме да умрем от коронавирус, но това ще означава да се простреляме икономически в крака, каза още той. Доц. Мангъров допълни, че ситуацията в Италия се основава предимно на страх и паника.

Още: Съветът за електронни медии с нов председател

Още: Бащата на Сияна: Само по празниците загинаха още 6 души: Докога?

“Паниката е много по-опасна от самия вирус, защото тези, които се разболеят от коронавирус, повечето ще оздравеят. Но ако в резултат на натоварването на болниците започнат да умират хора от други заболявания, това ще е страшно”, заяви още доц. Мангъров. “Въпросът опира до способността да се управлява такова бедствие, защото това е природно бедствие – един мор, в противен случай ще настъпят големи икономически щети”, каза доц. Мангъров.

 Вестник „Монитор“

МТСП препоръча на шефовете да въведат гъвкаво работно време и дистанционен труд. Гъвкава работно време и дистанционен труд могат да въвеждат работодателите като предпазна мярка за служителите си срещу разпространението на вируса COVID-19. Това са част от препоръките за организиране на работния процес, които Министерството на труда и социалната политика изпрати днес до всички национално представителни работодателски организации, заявиха от институцията.

За да защитят здравето на персонала си, работодателите могат да превърнат всички свободни помещения в нови работни места и да поставят вътрешни прегради между отделните работни станции. Препоръчва се общите събрания, конференциите, семинарите и обученията да бъдат отложени или да бъдат организирани чрез онлайн платформи. Променливото работно време може да се съчетае с дистанционна работа, като по този начин ще се избегне струпването на работници и няма да се прекъсне ефективният работен процес.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес