Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новият уикиинформатор: Президентите лъжат открито

10 юни 2013, 10:29 часа • 11257 прочитания

Едуард Сноудън, сътрудникът на американската компания, който призна че е съобщил на журналисти секретните данни, уличаващи американските специални служби в тотално събиране на информация за електронните комуникации ще иска политическо убежище.

Това ще бъде, която и да е страна, подкрепяща свободата на словото, казва човекът, който стовари върху американските власти скандал, съизмерим с изтичането на данни за сайта Уикилийкс.

Британският вестник Гардиън /Guardian/ и американското издание Вашингтон пост /Washington Post/ публикуваха освен информациите и името на човека, стоящ зад утечката на секретната информация. Сноудън заяви, че няма намерение да се крие, а към постъпката го е подтикнало желанието да разкаже на хората за това какво прави правителството на САЩ под прикритието на грижата за сигурността.

"Убежище в някоя страна, която вярва в свободата на словото и е срещу ликвидирането на гражданските свободи", каза 29-годишният информатор на Гардиън и Вашингтон пост, отговаряйки на въпроса какво му е нужно в този момент.

Сноудън, който е в Хонконг от средата на май, обяснява своите действия със стремежа си към справедливост и нежелание да слуша лъжи от политиците.

"Важно е да се изпрати на правителството сигнал, че хората не могат да бъдат плашени", казва информаторът. "Постепенно аз осъзнах, че президентите могат открито да лъжат, за да останат на власт, сред това нарушават публичните обещания без последствия".

Гардиън съобщи в четвъртък, като се позова на секретна съдебна заповед, че американската телекомуникационна компания Веризон /Verizon/ трябвало да предава на властите в САЩ ежедневно в продължение на три месеца данни за позвъняванията на своите клиенти и то без да съобщава за това.

Вашингтон пост на свой ред съобщи за секретната програма Призма /PRISM/, в рамките на която специалните служби получават достъп до данните на най-големите световни IT компании.

Директорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър осъди действията на журналистите, като отбеляза, че изтичането на информация заплашва националната безопасност.

Сноудън е служител на компанията Booz Allen Hamilton, работеща за отбранителната промишленост на САЩ и специалните служби.

Сред нейните клиенти е Агенцията за националната сигурност на САЩ . Компанията вече заяви, че смята за най-грубо нарушение от страна на своя служител предаването на медиите на секретни данни и има намерение да съдейства на разследването.


"Тази информация, за която става дума в статията /на Гардиън/, е важен инструмент за защита на нацията от терористически заплахи, доколкото дава възможност на антитерористичните части да откриват контактите на заподозрените, особено на територията на САЩ", каза пред журналисти представителят на Белия дом Джош Ърнест. По неговите думи заповедта на съда не дава възможност на властите да подслушват разговорите, а само да записват данни за номерата и продължителността на разговорите. Ърнест напомни, че дейността от този вид е легализирана от закона, известен под името "Патриотичен акт" още от 2001 година.

Разузнавателната общност провежда разрешена от съда дейност в съответствие със закона, със знанието и под надзора на Конгреса.

Темата стана основна за всички основни телевизионни канали в неделя вСАЩ. Да се внесат изменения в закона на основание на който специалните служби на САЩ изпълняват секретни програми по събиране на данни за телефонни разговори и интернет трафик в страната. Това предложи американски сенатор. Други защитиха действията на службите.

Секретните програми събират т. нар. метаданни: от кой номер се звъни и кой е реципиентът; имената на притежателите на номерата; времетраене на разговора; местоположение на телефонните апарати.

Скандалната заповед с размер от четири страници стана публично достояние в сряда след публикация в британския в. "Гардиън". Изданието твърди, че АНС директно ползва информация и от сървърите на Майкрософт, Гугъл, Фейсбук и Епъл. Представители на Вашингтон изрично подчертават, че съдържанието на разговорите не е било записвано.

Въпреки, че събирането на данните е ставало според закон и със знанието на Конгреса на САЩ, правозащитните организации, а и много обикновени американци видяха в това посегателство върху своите граждански права и неприкосновеността на личния живот.

В същото време голямо мнозинство сенатори защитиха пред телевизионните камери в неделя действията на администрацията на Обама и спецслужбите на САЩ.

"Тези програми се осъществяват на законни основания", каза за Ей Би Си председателката на сенатската комисия по разузнаване Даян Файнстейн /демократ от Калифорния/. Тя подчерта, че по този начин са разкрити най-малко два терористични заговора, включително подготовката на взривове в метрото в Ню Йорк през 2009 година.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес