Новият парламент на Мианмар започна работа без Аун Сан Су Чи, която отказа да заеме депутатското си място, въпреки уверенията на президента за реформи, предаде АФП.
Още: Тревога или надежда: Как българите приемат изкуствения интелект
Още: Какво ще ни пробутат за Великден вместо агнешко: Говори Симеон Караколев
Партията на Су Чи отказа да положи клетва над създадената от армията конституция, което е първи знак за напрежение след историческите избори по-рано този месец.
Националната лига за демокрация е недоволна от текст в клетвата, изискващ депутатите да защитават конституцията, изготвена от бившата хунта в страната.
Президентът на Мианмар Тхеин Сеин заяви, че няма да промени конституцията, за което настоява Су Чи.
Още: Ще си откраднем ли малко слънце? Времето през уикенда
Още: Чакат ни огън и вода: Двама бивши министри за безводието
Според японската агенция Киодо президентът, който в момента е на посещение в Япония, подчертал пред журналисти, че дали избраната за депутат Аун Сан Су Чи ще влезе в парламента или не е неин проблем.
Всичко това идва в момент, когато ЕС се подготвя да отмени по-голямата част от санкциите срещу Мианмар в знак на признание за драстичните реформи в страната след края на директното управление на армията през миналата година.
Още: След скок на заплатите в МВР: Ръст и в допълнителните възнаграждения
Мианмар дълго време бе в международна изолация заради военната диктатура, но в последно време бързо започна да подобрява отношенията си с международната общност, след като носителката на Нобелова награда Су Чи и нейната партия спечелиха убедително парламентарните избори на 1 април.
Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.
Редактор: Десислава Ушатова