В Беларус продължават сблъсъците между полиция и демонстранти. Протестите избухнаха след обявяването на предварителните резултати от президентските избори в страната. До момента има двама загинали протестиращи, хиляди са задържани, съобщава се и за над 200 пострадали.
Authorities in Belarus say 6,000 people were arrested and one person has been killed in the violent aftermath that followed longtime President Alexander Lukashenko's reelection https://t.co/YTKhYnnORO
— CNN Breaking News (@cnnbrk) August 13, 2020
Полицията в Беларус през изминалия ден е задържала около 700 души за участие в нерегламентирани акции, съобщиха от вътрешното министерство, предаде БГНЕС.
По предварителни данни на Централната избирателна комисия на Беларус настоящият държавен глава Александър Лукашенко спечели 80,08% от гласовете на изборите, а Светлана Тихановская - 10,09%.
След като гласуването приключи вечерта на 9 август, в центъра на Минск и в някои други градове на републиката започнаха масови протести, които ескалираха в сблъсъци със служителите на реда.
ООН осъди насилието, упражнявано от властите върху протестиращите хора, които са убедени, че президентските избори са били фалшифицирани.
Special forces are beating up man who is kneel#Belarus #BelarusProtest pic.twitter.com/wNnfj1EEbl
— Denis Belarus (@belarus_denis) August 12, 2020
Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет заяви, че полицията е използвала прекомерна сила, като е употребила гумени куршуми, водни оръдия и шокови гранати. По думите ѝ сред задържаните хиляди хора има случайни минувачи, както и непълнолетни, което е явно нарушение на международните стандарти за правата на човека.
Бачелет призова за освобождаването на всички незаконно задържани. Снощи за четвърта поредна нощ избухнаха сблъсъци по улиците на столицата Минск и други градове. Броят на демонстрантите изглеждаше по-малък отколкото предишните нощи. Вотът в неделя беше осъден и от ЕС, който посочи, че изборите не са били нито свободни, нито честни.
Основният опозиционен кандидат Светлана Тихановска напусна страната, след като по-рано беше задържана за кратко. Литва, Полша и Латвия изразиха готовност да посредничат между беларуското правителство и опозицията. Междувременно Литва съобщи, че ще смекчи ограниченията за влизане в страната за граждани на Беларус, които идват по хуманитарни причини.
Тази вечер от 18.30 часа ще се състои протест пред посолството на Беларус у нас. Един от организаторите на протеста - журналистът Димитър Кенаров. През 2011 година е бил в Беларус като журналист с туристическа виза и е бил задържан за 6 дни в изолатор, а впоследствие депортиран от страната със забрана да влиза 3 години. Пред "Хоризонт" той разказва, че има и личен аргумент за организирането на протеста:
"Тогава белоруски активисти се заеха с моя случай. Носеха ми храна, носеха ми тетрадка с химикалка, интересуваха се от това, което се случва с мен. И по някакъв начин аз се чувствам отговорен - с това, което се случва в Беларус: масовите репресии срещу протестиращите, срещу журналисти, използването на оръжие, начинът, по който бяха откраднати тези избори. Протестите на стотици хиляди хора там ме докоснаха много и реших, че е нужно да бъдат подкрепени символни тези хора. Най-добрият начин това да стане е да се изрази нашето недоволство пред посолството на Беларус."
Протестите в България и Беларус имат различен контекст и не могат да бъдат сравнявани, смята Кенаров. "Въпреки това желанието на хората за свобода, за справедливост, за правова държава по някакъв начин са подобни навсякъде и е хубаво да изразим нашата солидарност."