От 15:00 часа, Сърбия спира пропускането на всички български и чужди граждани, с изключение на ТИР-овете, на ГКПП Калотина и на ГКПП Връшка чука. От 15:00 часа предстои пълно затваряне на всички сухопътни, въздухоплавателни и речни граници на Сърбия за всички пътници и моторни превозни средства.
Мярката няма да важи за товарните превози по сухопътна, жп и речна граница, където всички МПС с товари ще продължат да преминават, както към момента с конвой. Мярката се очаква да не важи за дипломати, акредитирани в Сърбия, а изключения от мярката по хуманитарни случаи ще се правят след разрешение от сръбската държава.
На ГКПП Калотина-Градина се намира консул от Генералното ни консулство в Ниш, който по указания на посланика ни в Белград остава там и следи ситуацията. В момента от сръбска страна няма натрупване на леки автомобили. Опашката от тирове е повече от 10 км, но са пропускани през границата.
Страната затваря и летището "Константин Велики" в Ниш от днес, 19 март, временно до следващо решение. Летище "Никола Тесла" в Белград на основание на решение на правителството на Сърбия няма да бъде затворено, но от 12:00 часа на 19 март временно се преустановяват всички международни пътнически полети към и от това летище.
Летището в Белград остава отворено за всички хуманитарни полети и карго превози, а въздушното пространство на Сърбия остава отворено за прелитане. Препоръчва се на пътниците за по-подробни информации за начина на осъществяване на своите права да се обръщат към авиокомпаниите. Към изключенията от решението на сръбското правителство за затваряне на границите е добавено влизането в страната на военни конвои и превози за военни нужди като влизането им ще бъде разрешено при наличие на съответното разрешение.
Българските граждани, желаещи да напуснат територията на Сърбия и да се завърнат в родината си, могат да направят това през сухопътната граница между България и Сърбия за пътници и товари на ГКПП „Калотина-Градина“ и ГКПП „Връшка чука“.
От 19 март Турция затвори напълно своите граници за влизане в страната за чужди граждани, без значение националността им, с изключение на тежкотоварния трафик. Намиращите се понастоящем в Турция чужди граждани ще могат да напуснат без ограничения, по собствено желание. Изключения при допускането в Турция ще се правят само за определени лица - дипломати, членове на медицински екипи или при хуманитарни случаи, но само след предварително получено разрешение от компетентните турски здравни власти за всеки конкретен случай. Турските граждани, пребиваващи в чужбина, ще могат да се завръщат безпрепятствено в страната си. Затварянето на границите към момента е без срок, до второ нареждане.
ГКПП Капъкуле (Капитан Андреево), ГКПП Хамзабейли (Лесово) и ГКПП Дерекьой (Малко Търново) са затворени за преминаване на пътници. В тази връзка, български граждани, както и граждани на трети страни, пребивавали в България в последните 14 дни, няма да бъдат допускани на територията на Турция. Турски граждани няма да бъдат допускани да преминават към България през горепосочените пунктове. Български граждани, притежаващи разрешение за пребиваване на територията на Турция, ще могат да влизат в Турция, но до преминаването на опасността от епидемията ще могат да се възползват от това право еднократно. Турски граждани, притежаващи разрешение за пребиваване на територията на България, ще могат да влизат в България, но до преминаването на опасността от епидемията ще могат да се възползват от това право еднократно.
От 18 март сухопътните ГКПП на границата между Турция и Гърция-Ипсала, Пазаркуле и ж/п ГКПП Узункьопрю също се затварят за пътници при влизане и излизане на турска територия. Турция и Гърция временно прекратяват осъществяването на всички видове воден пътнически транспорт по морските пътища, свързващи пристанищата на Гърция и Турция. Няма да се налагат ограничения за преминаване на тирове и товарни превози. Транспортната дейност и трафик ще продължи да се осъществява по реда, установен от Министерството на здравеопазването и Министерството на търговията на Турция.
До 18 април северните крайбрежни федерални провинции на Германия Долна Саксония, Шлезвиг-Холщайн и Мекленбург-Предна Померания, въведоха забрана за достъп на туристи до германските острови в Северно и Балтийско море. Забраната важи за пътувания с фериботи, както и за полети от и до островите.
Поради образувани на границата с Полша големи задръствания, основно от МПС на граждани от Естония, Литва и Латвия, Полша отвори за движение четири гранични пункта - Франкфурт (Одер), Кюстрин-Киез, Губен и Гьорлиц (припомняме, че Полша затвори границата за чужденци на 15 март 2020 г). В провинция Баден-Вюртемберг са затворени летищата в Щутгарт, Карлсруе и летище Фридрихсхафен. С оглед осигуряването на евакуацията на германските граждани от чужбина е отменена забраната за осъществяване на нощни полети от и до летище „Тегел“, Берлин, и от и до летището във Франкфурт на Майн.
От 19 март Финландия затвори границите си като засега мярката ще бъде в сила до средата на месец април. В страната ще бъдат допускани само финландски граждани, прибиращи се от чужбина. След завръщането им, ще бъдат поставяни под 14-дневна карантина. От 17 март са закрити фериботните връзки Хелзинки-Талин и Хелзинки-Стокхолм, както и бързият влак Хелзинки-Санкт Петербург. Товарният транспорт няма да бъде засегнат от въведените мерки.
Границите на Естония са затворени. Само граждани на Естония и жители на Естония с разрешение за пребиваване или право на пребиваване могат да влизат в страната, включително притежателите на така наречените „сиви паспорти“ - живеещи в Естония неестоноговорящи, най-често граждани на Русия. Международният превоз на стоки, включително за хранителни и медицински стоки, е разрешен за влизане в Естония.
От 19 март за военните полети в Португалия са наложени рестрикции, идентични с тези за гражданските. Всички, извършващи полети, военни екипажи ще бъдат изолирани от останалата част от населението и подложени на наблюдение. Ограничават се до абсолютно минималното необходимо техническите кацания на чужди военни въздухоплавателни средства – за зареждане или почивка на екипажа, както и според капацитета на летищата. Чуждите екипажи също няма да могат да напускат военната зона и движението им вътре ще бъде ограничено със специална маркировка. Екипажите на военни полети от рискови страни и региони ще бъдат подложени на санитарно-медицински контрол.
Грузия затвори границите си за чуждестранни граждани. Изключения важат за дипломати, хуманитарни случаи и карго превози. До 20 март полети до Грузия ще се осъществяват от турските авиолинии, след което остава ограничен брой авиолинии, сред които тези на Катар, Дубай, Беларус, като тенденция е да намаляват. Графикът на международните полети е достъпен през официалния сайт на грузинското Министерство на външните работи и подлежи на редовно актуализиране. Информация може да бъде открита на този адрес!