Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова наредба: Софиянци ще са длъжни да махнат климатиците от фасадите на сградите

16 май 2019, 14:00 часа • 36394 прочитания

Нова наредбата ще зададе стандарти за облика на градските пространства, сградите и архитектурните ансамбли. Това обяви главният архитект на София Здравко Здравков, който даде отчет по повод 3 години от встъпването му в длъжност, предаде БГНЕС.

Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)

Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.

Наредбата ще задължи всички софиянци, които са поставили външните тела на климатиците си по фасадите на сградите, да ги премахнат.

Документът, който ще се отнася и до преместваемите обекти и рекламата в столицата, ще регламентира и проблема с капещите по тротоарите климатични системи и отвеждането на конденза от инсталациите, както и вдигания от тях постоянен шум.

Нискочестотният шум и вибрации водят до безсъние, раздразнителност и в крайна сметка хората предприемат действия, които са нетипични за поведението им в нормално състояние – прерязване на кабели, използване на огнестрелно оръжие с цел повреда на съоръжението, физическа саморазправа, стана ясно при обсъждането на Наредбата миналата година.

Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия

Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)

Според експертите освен за конденза и оттичането му, собствениците и фирмите, монтиращи климатични системи, трябва да са задължени да вземат необходимите мерки, свързани с избора, монтажа, експлоатацията и профилактиката на съоръженията, така че шумът и вибрациите от работата им да не бъдат доловими от живущите в съседни жилища.

Очаква се наредбата да бъде гласувана до края на тази година и да влезе в сила от началото на следващата. Запитан дали тези стандарти ще важат със задна дата, той каза, че всеки собственик ще трябва да приведе сградата в съответствие с изискванията като за целта ще имат срок, в който да го направят.

За неспазване на стандартите, заложени в Наредбата, предвидените санкции за физически лица са в размер от 200 до 500 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица – от 500 до 2000 лв.

Контролът по спазването на Наредбата ще се извършва от кмета на Столична община или от упълномощени от него длъжностни лица от администрацията. Наредбата задължава собствениците да осигурят свободен достъп при извършване на проверките, и да предоставят изискваните документи за осъществяване на контрол.

Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци

Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.

„Наредбата за градската среда е пилотна за София, а в последствие ще бъде направена подобна Наредба за цяла България. Идеята е съвместно с Министерството на културата да направим изискванията.

В тази Наредба ще бъдат посочени съответните цветови решения, начина за разполагане на рекламата, местата за фасадно осветление, местата за разполагане на климатици и елементи по тези сгради“, заяви Здравков и поясни, че първоначално стандартите ще бъдат приложени на улиците „Граф Игнатиев“, „Шишман“, и „6-ти септември“.

Предстоят да бъдат представени стандартите за градската мебел и за настилките, които вече са публикувани в сайта на НАГ.

„Ние предлагаме срокът да е 3 години, но СОС ще вземе крайното решение“, обясни той и добави, че привеждането на сградите и елементите в съответствие със стандартите ще е за сметка на собствениците.

„Наредбата има претенцията да подреди нещата в града. Търсихме примери как се прави по цял свят. Софийският модел сме заимствали от няколко европейски града, включително Лондон“, поясни Здравков и добави, че Наредбата е стартирала преди 2 години, когато фасадите на сградите са били сканирани с изключително модерни средства.

„Крайната цел на наредбата е подреждането на града, с ясни цветови решения, оформяне на партери и осветление, като всяка сграда ще получи своето досие“, обясни Здравко Здравков и заяви, че целта е сградите да върнат първоначалния си, автентичен образ и подчерта, че желанието му е тези стандарти да важат за целия град. Той обеща още те да бъдат надграждани всяка година.

Главният архитект обяви също така, че е създаден и „шрифт на София“, наречен "София санс". Той ще се използва за надписването на всички рекламни и информационни елементи. "Идеята е да е ясно разпознаваем като бранд на София", уточни той. Първо ще се започне с тези за туристическа информация, а след това амбицията е той да се използва и за табелите с имената на улиците.

През юни ще стартират и консултациите по още една нова наредба - за транспортен анализ на бъдещи сгради и обекти. По време на отчета Здравков се похвали с направените изменения в Закона за устройство и застрояване на Столичната община, в който бяха въведени ограничения, касаещи надвишаването на параметрите на застрояване и беше регламентирана височината на сградите.

Той посочи още, че през тези години е работил за повишаване на прозрачността на работа на институцията като е направил публични регистрите за издадени разрешителни за строеж, за издадените визи за проектиране, удостоверения за въвеждане и експлоатация на строежи и др. Бъдещата му цел е всички проекти да могат да се подават и електронно в НАГ.

“Всеки акт, който издавам, се публикува на сайта на НАГ, след като влезе в сила. За 3 г. смятам, че направихме огромна стъпка за прозрачността на работата на НАГ”, заяви Здравков.

За 2018 г. направлението е издало разрешителни за строеж за 2 млн. кв. м. По този повод като личен принос, Здравков посочи въвеждането на изискването да не се издава разрешително за строеж без да са приключили процедурите по отчуждаване и даряване на имоти за улици. Така през 2017 г. общината е получила 51 500 кв. м за улици, през 2018 г. - 73 000 кв. м, а от началото на годината - 15 000 кв. м.

Стана ясно още, че над 500 незаконни рекламни елемента са били премахнати през последните 3 г. в столицата като от началото на тази година са премахнати над 100.

Здравков обяви още, че се разработва програма, по която собственици на сгради паметници на културата ще подпомага собствениците на такива сгради с изработването на проект за възстановяването им.

Работи се още по проектите за разширение на метрото в 3 посоки - от станция „Люлин“ до Околовръстния път, връзката със „Симеоновския лифт” и през „Слатина“ до Окръжна болница.

В заключение Здравков посочи, че 14 проектантски бюра са подали заявления за участие в конкурса за нова визия на пл. „Св. Неделя“. Сред тях са бюра от Русия, Италия, Франция, Румъния и България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес