Гърция триумфира. Поне в това някои политици се опитват да убедят гръцките граждани, докато те все още чакат отпускането на поредния транш от спасителната помощ. Наистина има известно облекчение, но баналната реторика, която идва с него, е неприемлива.
Съгласно меморандума, подписан от Гърция при управлението на премиера Лукас Пападимос и кредиторите през март 2012 година, страната трябваше да получи – при условие, че изпълни условията на споразумението, 31,3 милиарда евро през юли, преди всичко за рекапитализирането на местните банки, 5 милиарда евро през септември и 8,3 милиарда евро през декември. Това означава общо 44,3 милиарда евро, които гръцкото правителство все още се надява да получи.
Но заради политическите лидери на страната – до голяма степен става дума за всички от тях, Гърция бе принудена на два пъти да проведе парламентарни избори. Програмата за фискално коригиране се срина, страстите се разгоряха, а политическото и социалното разделение се увеличиха. Но лошите новини не спират дотук.
Правителството трябваше да приеме допълнителни мерки за съкращения, за да изпълни целта от 13,5 милиарда евро, заложена в новото споразумение. Споразумението включва редица болезнени трудови реформи, които ще доведат до допълнително намаляване на заплатите в частния сектор. Нещо повече, кредиторите на страната създадоха мониторингов механизъм, за да определят къде отиват парите от заемите. Това означава, че гръцкото правителство за радост е лишено от възможността да контролира разпределението на средствата.
И накрая, но не на последно място, има хора, които приветстват факта, че Гърция получи две допълнителни години, за да изпълни фискалните си цели, което ще струва допълнително около 32,6 милиарда евро. Това означава по-високи данъци и нови съкращения.
Лидерите на ЕС наистина искат Гърция да остане в еврозоната, но цената за мотаенето на политическата система винаги се плаща от хората.
Единственото нещо, което успяха да направят някога големите партии в Гърция, беше да издигнат СИРИЗА до основна опозиционна сила и да насочат десните избиратели към „Независими гърци” и „Златна зора”. Лидерите на трипартийната коалиция не се колебаят да си отправят язвителни забележки, докато изтичането на избиратели към крайните сили най-вероятно ще се увеличи след влизането в сила на новите мерки от програмата за фискално коригиране.
Сегашната ситуация не е по вина на „тройката”, нито на германския финансов министър Волфганг Шойбле или на канцлера Ангела Меркел. Проблемът на Гърция е с нейните политически лидери, които или най-накрая ще се превърнат в разумни човешки същества, или ще понесат още по-тежък удар от този, нанесен на гръцката икономическа система.
Катимарини