Разрешителното за строеж на скандалния имот в Несебър е отнето. Засега строеж там няма да има, но тепърва Министерството на околната среда и водите (МОСВ) трябва да направи нова оценка на имота и да реши дали земите отговарят на всички критерии, за да бъдат върнати в Горския фонд.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Извършената от междуведомствената комисия проверка на сделката в Несебър е показала, че няма административни нарушения. Това обясни председателят на комисията Мариана Николова, предаде БНТ.
Според Николова обаче има несъответствия по отношение на документацията – според документите на мястото няма дюни. Има и два документа с различно съдъражение, но един и същ о изходящ номер от РИОСВ – Бургас. В единият се казва, че трябва да има екооценка на имота, а в другия – че не трябва.
От 2003 година досега има подадени 1515 заявления за изваждане на имоти от Горския фонд. На този етап са проверени всички сделки с имоти от горския фонд, като вариантите за тези сделки са три: замени на гори, откупуване на прилежащи терени при застроени горски територии и отписването от Горския фонд и продажбата като урбанизирана територия.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Междувременно стана ясно, че от Европейската комисия е пратено запитване за допълнителна информация по заменките с гори. Срокът за отговор, който е даден от ЕК, е две седмици, което е изключително малко време. Обикновено от ЕК дават срок от два месеца при подобни процедури.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Сделките със замяна на гори, извършени на цени по-ниски от пазарните, се считат от Брюксел за нерегламентирана държавна помощ, а това нарушение ще доведе до санкции, ако от ЕК преценят, че случаите със заменки действително попадат в характеристиката за „нерегламентирана държавна помощ”. Евентуалната санкция би включвала покриване на разликата между пазарната цена и цената, на която е направена заменката. Това „покриване” ще стане с пари от данъкоплатците, ако собствениците на „заменени имоти” откажат да ги върнат или да доплатят, твърдят от „За да остане природа в България”.
Редактор: Ивайло Петров