Няма нито един експерт по пещерно дело в работната група, която пише закон за пещерите в България, алармират спелеолози.
От 20 февруари 2020 г. в МОСВ има сформирана междуведомствена група, която работи по такъв законопроект. В нея влизат представители на общините, БАН, БЧК, Туристическия съюз и други, но не са представени националните професионални организации – Българската федерация по спелеология и Българското пещерно дружество.
"Нямам никакво логично обяснение на факта, че в заповедта за сформиране на работна група, адресирана до N броя ведомства, не фигурират представители на тези организации, благодарение на които всички пещери в България са проучени и картографирани, ерго хората, които са ги открили, изследвали и имат много сериозно отношение към тяхното опазване и експертиза!"
Още: Кои са едни от най-красивите пещери в България?
Това заяви по БНР Алексей Жалов, пещерен спасител и инструктор по пещерно дело с дългогодишен опит.
Има написан законопроект, който вече два пъти влиза в Народното събрание, но не влиза в пленарна зала, той е изготвен от специалисти спелеолози, поясни той. Налице е и съставена от специалисти и дигитална карта на пещерите природни забележителности, допълни Жалов.
"Тя би трябвало да бъде много сериозна основа, свързана с това къде какво има. Там са нанесени по местоположение, по координати, със защитената площ около тях, данни за всеки обект и т.н. За да служи рационално, би трябвало да се актуализира."
"40 години се занимавам с този проблем като общественик и служебно лице в Българската федерация по спелеология. Аз се учудвам, че в тази заповед за сформиране на групата няма представители на археолозите", изрази още недоумение специалистът по пещерно дело.
Още: Топ 5 на най-хубавите пещери в България за начинаещи планинари
Според него е налице некомпетентност и следва да се издират известни специалисти, от които да се състави работната група, а тя да не се състои от "хора от зад бюрата" – "писарушки, които не познават проблемите".
Актуалният брой на пещерите в България е 6200, но все още няма закон.
Още: С над 3,5 милиона лева развиват пещерния туризъм в Родопите