Министърът на околната среда и водите Нено Димов е внесъл като извънредна точка на правителственото заседание предложението да се разгледа промяната в Плана за управление на Национален парк „Пирин“.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Премиерът Бойко Борисов е дал 1 час време на министър Димов, за да се подготви и да изложи предложението си, след което то да бъде гласувано от кабинета.
По-рано се проведоха два протеста по темата - единият край Симитли в подкрепа на втория кабинков лифт, а другият в София - против плановете за Банско.
Около 200 протестиращи от Банско, водени от кметовете на курортния град и на Симитли - Георги Икономов и Апостол Апостолов, блокираха за 20 минути тази сутрин главен път Е-79 при разклона за Банско, предаде БГНЕС.
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
Днешният протест, който съвпадна със заседанието на Министерски съвет, бе обявен като „Югозапада срещу "зеления рекет", който пречи на развитието на региона, и заради който се забавя АМ "Струма" и изграждането на втори лифт в Банско.
„Ако не ни чуят днес, отиваме в София”, заканиха се протестиращите на пътя за Банско.
Още: Откриват сезона на Витоша в усложнена зимна обстановка
Още: Ед Шийрън и Гунди - на върха в България през 2024 г.
„„Зелените” много, много успешно и умело лъжат и това го правят от години наред. Не знам защо разумни хора все още им се връзват. Естествено, че няма как да има сеч на вековни мури, защото първо това е забранено от закона, второ - никой не може да каже, че ще има каквато и да е сеч и къде ще бъде тази сеч, защото все още не се знаят трасетата на кабинка, на допълнителни лифтове, на допълнителни писти. Че ще има сеч - естествено, няма как да се строи лифт, без да се секат дървета”, каза пред репортери кметът на Банско Георги Икономов. Според него ще се отсекат около 2 000 куб. м. при годишен прираст на гората около 80 000 кубика, тоест една нищожна част.
„На фона на ползите, които ще има местната общност, ски туризма, целият регион, и това колко ще запазим гората в последствие, е много по-голям, отколкото ако не направим този лифт и допуснем хората горе в планината. Пътят към Бъндеришка поляна е отворен за автомобили. Колите тръгнаха. Ако се слага бариера, с която да се ограничи достъпа на коли, то това ще стане с национална заповед, а не на взето решение на местно ниво. Планината не е общинска, тя е национална! Законът за движение по пътищата ясно регламентира кога се затварят пътища - когато има опасност, свличания, мероприятие. Кметът не може да затвори пътища, за да се опази планината. Това е държавно решение”, допълни Икономов.
Той поясни, че има договор за концесия, който ще действа още 15 години и всичко, което искат да се направи, е вътре в тази зона.
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
„Нека първо да изчакаме решението, защото ако всичко е нормално и се приеме решението, което ние искаме. Всяка модификация на нашето предложение ще доведе до нови 6-7 години съдебни дела, нови обжалвания и нови процедури. Към това се стремят „Зелените“, правителството и в частност министър-председателят. Те искат да се впише едно конкретно инвестиционно предложение, което никога не се прави. Не може в един план, който задава само режими и норми, да кажеш, че кабинката ще минава през определен терен. Това е абсурдно”, заяви кметът на Банско.
В протеста на банскалии взеха участие и двама кукери, които поскачаха, размятайки дългите косми на костюмите си от кози кожи. Протестът подкрепиха и застанаха в първата редица, редом с кметовете, депутатите от областта Атанас Стоянов от ВМРО и Александър Мацурев от ГЕРБ.
В същото време десетки граждани протестираха в пространството около сградата на Министерски съвет срещу изграждането на втори лифт в Банско.
Част от лозунгите на протестиращите бяха: „Пирин е в беда, спасете го сега”, „Пирин не е коледен подарък“, „Пирин в Натура не е арматура“, както и „Развитие с природата, а не против нея“.