Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не подкрепяме изцяло влизането на Македония в ЕС, сочи изследване

05 декември 2013, 14:07 часа • 24282 прочитания

Българите не са съгласни безусловно да подкрепят влизането на Македония в Европейския съюз. Това показват резултатите от ново проучване, което ще бъде представено утре, съобщи социологът Юрий Асланов, цитиран от „Фокус”.

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

"В изследването на първо място, регистрираме едно много полярно, диаметрално полярно отношение на българските граждани към темата за Македония и за управлението на Македония. Българските граждани се считат определено за близки на македонския народ, и изпитват неподправени симпатии към македонските граждани. Не е учудващо, защото регистрираме голям брой домакинства, които имат някакви родствени връзки и корени в миналото, свързани с Македония. От друга страна имаме полярно остро, негативно отношение към властта в Македония – т.е към институциите, към управлението, към политиката на държавата Македония", обясни Асланов.

По думите му това се е отразило до определена степен и върху главната тема на изследването – отношението на българските граждани към евентуалното присъединяване на Македония към Европейския съюз.

"Доста резервирано е отношението. По принцип, се ползва с висока подкрепа идеята - и Македония, и не само Македония, а също и Сърбия, Черна гора, да се присъединят към ЕС, защото се смята, че това е важно за България, а от това би имал полза и ЕС. От друга страна обаче, за разлика от другите държави, като Сърбия и Черна гора, че дори и Косово, спрямо Македония, българските граждани поставят някакви предварителни условия, без които не са съгласни на безусловна подкрепа. Например, при тестовете, които провеждахме, един от тези въпроси беше - обезателно България да настоява да се подпише преди приемането на Македония в Европейския съюз договор за добросъседство с Македония, в който македонските власти да поемат определени задължения срещу деформациите в политиката при образованието, при изучаването на културното наследство и т.н.", обясни социологът Юрий Асланов.

Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес