Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наталия Цекова: Стоим в клишето за ромите, но не знаем за жените, спасявали деца по времето на Хитлер

21 март 2023, 13:34 часа • 6525 прочитания

Театрална постановка ще разкаже за ромските жени на Холокоста. Премиерата на постановката със заглавие „Пораймос в три истории“ (бел. ред. думата за Ромския Холокост) ще се състои на 25 март от 19.00 ч. в Национален студентски дом в София. Представлението ще се постави също и в градовете Велико Търново, Кюстендил и Шумен.

В творческият екип на проекта са писателката и драматург Мария Касимова-Моасе, актрисите Ангелина Славова, Наталия Цекова и Благица Стоименова, композиторът Добромир Кисьов, сценографът Елена Нацариду.

Каква е мисията на постановката, какво е нейното послание и ще докосне ли публиката? Тези и други въпроси коментира пред Acualno.com Наталия Цекова, която освен актриса в представлението е негов режисьор и продуцент.

Наталия уточни, че Пораймос е думата за ромския Холокост, затова и представление се нарича „Пораймос в три истории“.

„Малко са хората, които знаят за участието на ромките в спасяването на деца от Холокоста по време на Втората световна война. Проф. Христо Кючуков откри тези истории в Германия преди няколко години. Именно негова е идеята да научим и популяризираме тези жени“, каза Наталия Цекова.

Тя заяви, че участва в този проект, тъй като я е докоснал героизмът, който са проявили тези жени.

„Да спасяваш деца по времето на Хитлер е огромна храброст. Всяка от трите дами, които ще представим в представлението, са изключително известни в страните си“, обясни Наталия. Тя разказа, че има улица в Австрия на името на една от ромките, спасявала евреи, друга е наградена с най-високото отличие от страна на полския президент, а Хайрия е записана в градината на праведниците в Яд Вашем в Израел.

Снимка: Спасената Стела, личен архив Валери Леков

Стана ясно, че екипът е посетил Тел Авив да се срещне с едно от спасените деца от Хайрия - малката Стела, която днес е 83 години и живее в израелската столица.

Снимка: Екипът на постановката със спасената Стела, личен архив Валери Леков

„Като ромка за мен е важно да се знае тези лица, за които малко се говори. Винаги стоим в клишето за това какво сме ромите и никой не знае за хората, които са проявявали такъв героизъм. Нищо не се знае за поетите ни, писателите, за музиката ни, за културата ни. Всъщност това също сформира и прави образа на ромите, а не само лошото клише, в което ни вкарват. Популяризирането на тези три ромки, които са проявили необикновена храброст е от изключително важност, защото ще покажем, че наистина са съществували хора, които много са помагали“, смята Наталия.

Намерението на екипа е да играе представлението на различни места, както и пред ромска публика.

Наталия Цекова благодари на Национален фонд „Култура“ за финансовата подкрепа на проекта „Ромските жени на Холокоста“, който е по програма „Социалноангажирани изкуства“. По проекта се предвижда още уъркшоп и дискусия с проф. Христо Кючуков за Ромския Холокост, който ще подари своята книга по темата.  ОЩЕ:Деян Колев: В България има 198 училища, които можем да определим като сегрегирани - СНИМКИ - ВИДЕО

Снимка: Спасената Стела заедно с проф. Христо Кючуков, личен архив Валери Леков

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес