Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напук на забраната джиповете пак се качват на Рилските езера

22 август 2020, 15:40 часа • 4372 прочитания

Джипове с туристи отново потеглиха към Седемте рилски езера въпреки забраната на екоминистъра Емил Димитров. При качването на лифта Пионерска – Рилски езера туристите дори са спирани от хора, които им предлагат превоз с джип до езерата срещу 15 лв.

На началната станция на лифта е препълнено с туристи, възмущават се още планинарите.

По-рано днес стана ясно, че на въжената линия са се струпали хиляди хора, желаещи да се качат на Езерата. Събралото се множество значително надвишава капацитета на лифта от 700 души на час. Паркингите на Паничище и всички подстъпи до лифта са напълно блокирани от автомобили.

След като държавата спря джиповете по пътя към езерата, нелегалният трафик от тях се насочи към лифтовете, които търпят огромно натоварване, особено в почивните дни. Това се потвърждава и от поставените онлайн видеокамери на долната станция на лифта.

По думите на потърпевши схемата с нелегалния превоз е факт от години. "Схемата е "лифта не тръгва има проблем". Тогава услужливо тръгват джиповете, срещу определена сума "и в двете посоки" все едно за кой джип. На връщане лифта работи, но тъй като си платил за джип решаваш да си отидеш джип, но той не е твоя и пак плащаш. Парите се поделят между лифтаджиите и джипарите.", разказват планинари в социалната мрежа.

Пътят, по който джиповете извършват нелегален превоз на хора от начална станция на лифта почти до хижа Рилски езера, е общинска собственост и контролът зависи от община Сапарева баня.

Незаконният превоз е практика от години, но според еколози влияе зле на природата в района. Високопроходимите джипове, натоварени с туристи, се движат бързо по пресечения терен и вдигат облаци от прах. Те представляват риск за хората, поели пеша по планинския път към езерата.

Искат забрана за джипове и коне към Седемте Рилски езера

От години в обществото се обсъжда как да се ограничат тълпите от хора при езерата с цел да се запази природата там. Предлага се от въвеждане на потребителска такса за посещение – която би ограничила единствено по-бедните българи, но не би намалила посещенията в природния парк – до въвеждане на дневни лимити на посетителите в парка, за да бъде дадена възможност на природата поетапно да се възстанови.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес