Не съм човекът, който може да прецени дали заподозреният е виновен. Това ще кажа съдът. Това заяви в ефира на Нова телевзия говорителят на НАП Росен Бъчваров.
"Най-важният въпрос, който можем да задаем сега е, е какво могат да направят хората, коитоподозират, че личните им данни са изтекли. В момента правим приложение за сайта на НАП. На него всеки може да провери дали с неговите данни е било злоупотребено. Вероятно ще го пуснем до няколко дни", обясни той.
"В момента такива приложения циркулират, създадени от частни лица, няма никаква гаранция, че ако човек си изпише там ЕГН-то, това няма да доведе до нищо лошо. Приложението, което ние разработваме съпоставя не само изтеклата информация, но и съпоставя изтеклата информация с това, което действително е изтекло от сървърите на НАП. Няма гаранция, че изтеклите неща не са манипулирани или изтрити. Става въпрос за около 5 млн. граждански номера, 4 млн. са на живи хора".
Нашият ангажимент е да уведомим клиентите си дали да били обект на нарушаване на права и каква информация е изтекла за тях, каза още Бъчваров.
Той обясни, че тази хардуерна структура на НАП не е критична инфраструктура и е нормално да е така, защото критична инфраструктура по закон са неща, които имат пряко отношение към живота и здравето на хората.
Припомняме, че вчера (18 юли) Софийска градска прокуратура определи мярка за неотклонение "Подписка" на Кристиян Бойков, обвинен за хакерската атака срещу НАП, и го освободи от ареста, съобщи БНТ. Мотивите за налагане на най-леката мярка за неотклонение на 20-годишния мъж са събиране на допълнителни доказателства по делото, обосноваващи изменение на обвинението му в по-леко наказуемо престъпление - в такова по чл. 319 б ал.2 НК.