Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Налог за най-бедните: Ще плащат по 200 лв. на месец, за да берат гъби и плодове в гората

05 април 2024, 16:27 часа • 25239 прочитания

Най-бедните от най-бедните в България вече ще плащат на държавата 195,69 лева на месец, за да отидат в гората да берат гъби и плодове. Има-няма гъби, щом горският те намери в гората, трябва да му дадеш доказателство, че не си нарушител. От новия налог най-потърпевши ще са най-големите сиромаси в България. Търсачите на трюфели вероятно ще приемат тази такса като леко ощипване.

„Аз като бях младеж, нашите бяха безработни. Ако не бяха гъбите, нямаше как да отида в 9 и 10 клас на училище. Толкова бяхме бедни. Помня си на 14 септември 2002 г. с последните 5 лв. хванахме такси и отидохме. Падна ни се някакъв невероятен късмет – взехме към 80 лева и с тях си купих дрехи, тетрадки и карта за рейс. Буквално се спасявахме с гъбите“, сподели пред Actualno.com високопоставен служител в министерство, пожелал анонимност.  Още: Евронюз: Ще забрани ли ЕС събирането на гъби в Полша?

Регламентът е въведен с промени в Закона за горите и вече е влязъл в сила.

„…промяната по чл. 120 от ЗГ, инициирана от Министерството на финансите, в сила от 01.01.2024 г., цели повишаване на приходите по цялата верига на доставка от гората до потребителя, както и към бюджета - под формата на осигурителни вноски и алтернативен данък, превръща дейността по добив на недървесни горски продукти - диворастящи гъби и плодове, в професия със съответните социални и здравни месечни осигуровки“, уточнява министърът на земеделието и храните Кирил Вътев в указания до шефовете на шестте държавни горски предприятия.

На практика, за да отидеш за горски плодове или гъби, преди това трябва да си посетил съответното горско стопанство, на територията на което смяташ да влезеш. Там да подадеш едно заявление по образец, с което да ти издадат т. нар. позволително, като за добив на дърва.  За ползване на недървесни горски продукти – диворастящи гъби и плодове. То ще важи за конкретния месец. За следващия трябва да подадеш ново заявление. Още: Гъби: Лекар разкри кои заболявания се обострят от тях

Изрично изискване е преди това обаче да си внесъл нужните суми, за превода на които трябва да имаш доказателство: осигурителни и здравноосигурителни вноски - 129,69 лв.; алтернативен данък - 30 лв.; месечна цена за ползване на недървесни горски продукти - 36 лв. (с вкл. ДДС) за всяко позволително.  

Ако човек поиска достъп до държавни гори, които попадат в територията на повече от едно държавно предприятие, заявление трябва да подаде до всяко от тях. В едното плаща цялата сума от 195,69 лв. за издаване на позволително. За останалите трябва да плати една месечна цена от 36 лева.

Същото се отнася и за общинските гори, ако берачът смята да влиза в територията на повече от една община.

Срокът за получаване на позволително е три работни дни. Те са отделни за държавна и общинска собственост, за всяко държавно предприятие и за всяка община.

Всичко това ще се контролира от горски служители. Отговорност обаче ще носят и самите търговци. Ако тях ги хванат да изкупуват набрани от гората гъби и плодове от хора без позволително, ще бъдат санкционирани. Глобите за физически лица са от 500 до 5000 лв., а за юридически лица – от 2000 до 20 000 лв.

Съветът към берачите е да сложат позволителното (оригинал или копие) на видно място в колата, с която са влезли в съответната гора, за да му е лесно на горския да прецени. Но екземпляр от него трябва да носят и в себе си.

Горските са задължени да изработват списъци на всички горски и ловни стопанства, където е планирано ползване на гъби и плодове за стопански цели с конкретни количества за годината.

Конкретната забрана за търсачите на трюфели са да не използват за събирането им ръчни инструменти, различни от нож или венгета - като мотики, лопати, тармъци и др., които водят до дългосрочно увреждане, унищожаване или изтощаване на ценния ресурс. Още: Над 2600 кг гъби пачи крак задържаха горските от Пазарджик

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес