Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
02:48 пет  10 ян 2025

Надзирателите заплашват с по-крайни мерки, ако не бъдат чути исканията им

19 март 2018, 10:18 часа • 1479 прочитания

Продължават локалните протестите на надзиратели и съдебна охрана. За днес са насрочени в Бобов дол и Варна, а през следващите дни демонстрации ще има във Враца, Ловеч и Пазарджик. Надзирателите и съдебните охранители настояват за увеличение на заплатите им, подобряване на условията на труд и попълване на незаетите щатни бройки.

Още: Най-важните новини за деня: 9 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 10 януари 2025 г. (петък)

Към момента държавното ръководство не показва подход за разрешаването на проблемите на служителите в затворите, заяви за БНР заместник-председателят на ресорния синдикат Радослав Мартинчев.

„Случващото се в затворите, арестите и в охраната на съдебната власт, и това, което се случва в целият сектор "Сигурност", е олицетворение на случващото се в цялата държава. Случващото се е продукт на волята на държавните органи, овластени от Конституцията, да ни представляват. Приложената до момента държавна политика в сферата на сигурността генерира единствено и само несигурност и напрежение, което към днешния ден все повече ескалира“.

Мартинчев заяви още, че ще се увеличава броят на недоволните служители в затворите, които искат обезщетения от държавата за полаган извънреден труд заради липса на достатъчно надзиратели.

Още: Камен Алипиев: Махането на проверката на факти във Facebook прави нашата професия безсмислена

Още: Спортни дрехи Nike с до -50% намаление тази седмица в Kaufland

Във връзка с това, че надзиратели и охранители от Варна са в готовност да започнат да водят дела, да пускат масово заявления за отпуски, Мартинчев каза, че, след като е тръгнало като инициатива от едно място, то много бързо може да се разрасне и по останалите подразделения на съответните структури.

„Вярно е това, че е натрупан огромен обем отпуск и дори мога да конкретизирам цифрата – 192 хиляди 550 дни. Това е официално предоставена информация по Закона за достъп до служебна информация от ГД „Изпълнение на наказанията“. Има и друго – нещо по-смущаващо – това е оня колосален обем от съдебни решения с депозирани изплатени изпълнителни листа, което възлиза за българския данъкоплатец сума от 2 милиона 911 хиляди. До месец януари 2018 година тази сума е изплатена, но отбелязвам, че постъпват допълнително изпълнителни листа след тази дата. Няма да се учудя, ако в рамките на три месеца това предизвика лавинообразно завеждане и съответно постановяване.“

Погазват се Конституцията, законите, правилниците, въз основа на които се регламентира работното време, не се предоставят и почивките, каза още той.

„Неравенството в заплащането – и в основното възнаграждение, и в допълнителните възнаграждения, датира от повече от 8 години. Към днешна дата ние сме в едно неравностойно положение.“, каза той и допълни, че в събирана подписка, която е адресирана до министър-председателя, председателя на НС, еврокомисаря по правосъдието и до министър на правосъдието, един от основните мотиви е за протестите е несъгласието с водената до момента държавна политика, която установява „едно дискриминативно отношение“.

Още: След катастрофата с коне: Проверки на животните в Кюстендилско

Още: 100 години Георги Калоянчев: БНТ със специална програма в чест на легендата

На 26 март предстои и национален протест в София, който ще съвпадне със срещата на правосъдните министри от страните на Европейския съюз.

„Синдиката на служителите в затворите в България е разработил план от седем стъпки по целесъобразност. В готовност сме да разширим този план и да прецизираме действията си, като можем да пристъпим и към по-крайни мерки в рамките на закона“, каза той. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch