В днешното издание на „Видимо и невидимо: За Украйна“ Росица Генчовска ни среща с Надежда Рангелова-Бояджиева – съосновател и председател на Фондация „За доброто“.
„Изключително трудно беше в началото на бежанската криза, защото ние не знаехме какво трябва да направим. За мен ролята в такива кризи би трябвало основно да е на големите организации, като примерно Агенцията за бежанците. Но всъщност си даваме сметка, че за съжаление, към онзи момент не е имало възможност за бърза реакция от страна на Държавна агенция за бежанците и Червения кръст. Знаем че неправителствения сектор сме много по-гъвкави точно по тази причина, но нас ни връхлетя този ужас и емоционалния ужас, който виждахме в очите на децата, майките, които идваха тук и трябваше някак си интуитивно и естествено да съобразяваме какво трябва да се направи.“, разказва председателката на фондацията. Още: Доц. Георги Цветков: Войната не е спряла, Русия няма да победи (ВИДЕО)
„Един от много логичните въпроси беше тогава - грижата за децата и грижата за здравето на децата. Основният приоритет на фондация „За доброто“ е детското здравеопазване, промяната в средата на детските болнични отделения и ние естествено е някак си да мислим през погледа на децата.“, казва Н. Рангелова и разказва за някои от фрапантните случаи и важната роля на НПО-тата, когато е нужна спешна животоспасяваща грижа, „особено с нашата така тромава и сложна здравна система.“
„Бежанската криза още веднъж ни показа пропуските в нашите системи, за съжаление, и здравната и образователната, които са много важни за интеграцията на украинските бежанци.“, казва г-жа Бояджиева. Според нея, ако има желание, лесно би могло да са осигурят повече учители и да се увеличават часовете по български език за украинските деца. Друг проблем в училищата е агресията между децата. „Това би трябвало също да е приоритет и да има специализиран подход, професионална помощ в училища, където има конфликти, защото много добре знаем, че в нашето общество има двуполюсно разделение по темата за украинските бежанци и особено при децата. Това са много за важни моменти, които създават много дълбоки травми в детската душа, които остават за цял живот.“
Според г-жа Надежда Бояджиева пример за реална интеграция е създаденият през м. март тази година Първи украински родителски кооператив. Проектът не би могъл да се реализира без помощта на дарители, други НПО-та, без предоставеното от Община Лозенец помещение и без безпрецедентното решение на Столичния общински съвет, гласувано с абсолютно мнозинство. „Това показа как ние можем да се обединим в името на една кауза, която седи над всичко останало.“ Още: Доц. Сергей Страшнюк: Гладоморът не е геноцид, а социоцид (ВИДЕО)
Повече за практиките и усилията, които НПО сектора полагат за да улеснят успешната интеграция на украинските бежанци, за предизвикателствата, пред които се изправят бежанците и обществата които ги посрещат, за първия украински родителски кооператив и за други инициативи можете да научите от разговора на Росица Генчовска с Надежда Рангелова-Бояджиева във видеото: