Над 21 000 изселници в Турция с български паспорти са подали онлайн декларация за гласуване, според списъците на Министерството на външните работи, предава БНР. 35 са секциите в Турция, а в деня на вота е в сила полицейски час със забрана за излизане за турските граждани.
Още: Сдружение "Ангели на пътя" се разграничиха от протеста на БОЕЦ
Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища
Пандемията е голямата неизвестна и може да доведе до рекордно ниска избирателна активност на български избори в Турция. Но този път заради Covid-19 не се очаква да има така наречените изборни екскурзии – автобусите с български гласоподаватели, които идват в България за деня на вота.
Очакванията са пред 35-те секции в страната да има дълги опашки от чакащи да гласуват. В Истанбул са отворени 7 избирателни секции за вота в неделя.
Последни часове остават преди животът в Турция да замре за уикенда, когато има забрана за излизане, затварят магазините и кафенетата. Изселниците с български паспорти ще могат да отидат до секциите с български личен документ. В квартал Авджълар в Истанбул за организирането на вота помага Хюлия Алтън.
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
"Същата организация, която сме правили преди години, същата е пак. Само сега в момента какво има – маски има, дезинфектанти има, трябва температурата да се мери".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
На предишните парламентарни избори всички трябваше да попълват декларациите си пред членове на СИК, сега процесът е улеснен.
"Тези, които бяха попълнили декларации по електронен, имената им ще са по листите и по-бързо ще гласуват, но тези, които на място ще попълват декларация – сигурно ще има опашки".
На предишните президентски избори в Одрин са гласували 600 души, а на парламентарен вот в миналото гласа си са давали до 1500 души. Сега онлайн декларация за гласуване са подали едва 203-ма души.
Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април
Още: Ако изборите са днес: Делян Пеевски ще е доволен
Според Хасан Кушку – основател на Сдружението на балканските турци, хората се опасяват от пандемията.
"Няма да има много голям интерес, понеже хората се интересуват здравословно, а и взетите мерки не са достатъчни".
По традиция изселниците в Одрин гласуват в местно училище, тази година секцията е отворена в консулството.
Председателят на Сдружението на балканските турци Джеват Гюнеш каза:
"Според нас като сдружение помещенията по време на пандемия трябва да бъдат по-широки, по-големи, например училище – с голяма зала".
Дълги опашки пред урните се очакват и в Бурса, Измир и особено Чорлу, където в две от секциите подадените онлайн декларации са близо 2000.
"И сега не се вдигат автобуси да ходят до България да гласуват – тази година има две вероятности – или хората поради тази пандемия няма да искат да излязат от вкъщи да гласуват и ще има малко народ, или точно обратното – всички ще искат да излязат от вкъщи. Ще видим в неделя какво ще стане".