Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 10 млн. лева ще струва храната за бежанци за 6 месеца

26 септември 2016, 07:30 часа • 1255 прочитания

Разходите за храна за бежанците през 2017 г. вероятно ще надхвърлят 10 млн. лв. заради препълването на лагерите. Държавната агенция за бежанците подготвя пускането на мащабна поръчка за цялата година за доставка на храна в поделенията в "Овча купел", "Военна рампа", Враждебна, Харманли, Баня и Пъстрогор.

Досега поръчките се провеждаха през половин година и бяха за по 4,36 млн. лв. Те обаче бяха за изхранване на много малко хора. През последния месец ситуацията се промени и общежитията преливат в резултат на затегнатия контрол по българо-сръбската граница, пише в. „Сега“.

В момента агенцията разполага само с 1000 свободни места за настаняване на кандидат-бежанци, които скоро ще бъдат запълнени. Това означава, че парите за храна ще набъбнат значително. Точният брой на настанените в лагерите у нас не е известен. Министерство на вътрешните работи съобщава само проценти, а агенцията сочи, че от януари до август статут са поискали 12 164 души. Голяма част от тях обаче успяха да избягат в Западна Европа, преди Сърбия да затвори границата си с България.

Разходите за храна ще се увеличат и заради домовете на дирекция "Миграция" в Бусманци и Елхово, които също са пренаселени. Вероятно и там ще има двойно увеличение на средствата за храна, тъй като те са 174% запълнени.

През последните години изхранването на бежанците беше съпроводено със скандали. В началото на 2014 г. дори се наложи армията да помага - военните поеха грижата за над 4000 бежанци. Много доброволци и БЧК също изпращаха храна в лагерите, съществена помощ оказаха работещите в България арабски заведения. По-късно бяха правени няколко опита да се организират поръчки за доставка на храна. В крайна сметка бяха подписани договори, които доведоха до смяна на предишното ръководство на Държавна агенция за бежанците (ДАБ) защото се оказа, че в момент, в който лагерите са празни, част от доставената храна се разваля. Тогава беше променен регламентът на доставките - не накуп, а периодично и в момента чужденците се изхранват именно с храната от тази поръчка.

Общини с лоши демографски показатели ще приемат бежанци по проекти за трайна интеграция, но все още не е ясно кои точно са те, обяви пък шефът на сдружението на общините Гинка Чавдарова пред БНР. През лятото кабинетът прие наредба, според която общините, които поискат да интегрират бежанци, ще получат средства за тях от държавата. Местните власти ще трябва да им намерят жилище, да осигурят детски градини и училища за децата, да съдействат за личен лекар и регистриране в социалните служби и агенцията по заетостта. "Няма да се отиде към общини с изчерпан капацитет на социалната инфраструктура, а към общини, които вследствие на демографски тенденции разполагат със свободна. Готовността и намеренията на общините са за семеен тип миграция, която ще оживи района, ще осигури разнообразие на работна ръка и ще създаде перспектива за обезлюдени райони", коментира Чавдарова.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес