Държавата се отказа от развитието на политиките в подкрепа на децата и семействата. Това сочат резултатите от деветото поредно издание на годишния доклад "Бележник 2020: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?", съобщава Националната мрежа за децата.
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Заключението идва на първо място заради отказа да влезе в сила Закона за социалните услуги. Против него основно са от БСП, "Обединени патриоти", като ВМРО иска не просто закон, а кодекс и изключване на неправителствените организации в сферата на политиките за деца. "Воля" на Веселин Марешки обаче също иска отлагане.
"Предстоящото му въвеждане от 1 юли отново е под въпрос. Самият нормативен акт е подложен на изключително ожесточена пропагандна война, съпроводена с масивна дезинформационна кампания от крайни религиозни и политически организации", коментира Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.
В бележника най-добрата оценка е за образованието – оценено е с "добър 4". "Въпреки проблема с качеството на образование в малките населени места, средищните училища, функционалната неграмотност, формалното на много места приобщаващо образование, като цяло държавата е поела ангажимент и прави опити за неговото изпълнение", гласи заключението.
Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)
Набляга се и на това, че държавата продължава да възприема децата като обект, а не като пълноценна личност, с вземане под внимание на правата на личността. Оценката в този аспект е "среден 3".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест
Най-слабата оценка, 2,50, е за благосъстояние. Всяко трето дете в България живее в риск от бедност, гласи заключението в бележника. И още – децата с увреждания и хронични и редки заболявания продължават да страдат заради отказ да бъдат считани за пълноценна част от обществото ни.
Друга слаба оценка, 2,50, касае закрилата от насилие. "България остана без Национална Стратегия за детето и план за справяне с насилието над деца. Това поставя под въпрос както помощта, която се оказва на деца, преживели насилие, така и крайно необходимите действия на отговорните институции за предотвратяване на подобни случаи, за което свидетелстват и многобройните случаи през последните месеци", пише в бележника.