Цената на строителството на газопровода "Набуко", който има проблем с осигуряването на газ за напълването на тръбата, може да нарасне почти двойно и да достигне 15 милиарда евро. Тази цифра се посочва от източници, близки до консорциума "Набуко", в който ръководно роля има австрийската петролна и газова компания OMV, предаде БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Говорител на консорциума потвърди, че необходимостта от допълнителни инвестиции се проучва и проектът наистина може да се окаже по-скъп, отколкото се предполагаше по-рано. Той се затрудни да посочи конкретна сума.
Първоначално "Набуко" трябваше да струва около 5 милиарда евро, а след това цената му скочи на 7,9 милиарда. Сега цената ще бъде преразгледана, както и сроковете за строителство. Във всеки случай решението за началото на строителството на газопровода ще бъде прието най-рано през 2013 г., а не, както се смяташе по-рано, до края на тази година.
Още повече, че проектът може въобще да се лиши от подкрепата на Европейския съюз. В началото на февруари еврокомисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че първостепенната задача се състои в доставянето на азербайджански газ, за да се намали зависимостта от руското "синьо гориво". Въпросът, по кой тръбопровод той ще дойде, е от второстепенно значение.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
През октомври миналата година "Набуко" изпрати до Азербайджан своето предложение за покупката на газ от втория етап на разработваното в каспийския шелф находище "Шах-Дениз" /запаси около 1,4 трилиона куб.м/. Освен него на свой "дял от баницата" разчитат още два проекта – Трансадриатическият газопровод ТАР и газопроводът ITGI, който е в най-напреднала фаза. За момента от консорциума на "Набуко" не потвърждават информацията за възможно сътрудничество с конкурентния проект за Трансанадолски газопровод /ТАНАР/. По-рано стана известно, че Анкара вече не смята "Набуко" за приоритетен. Сериозни съмнения към тръбата има и най-сериозният участник в проекта германския гигант RWE.
Газопроводът "Набуко" е предназначен за транспортирането на каспийски газ в Европа и заедно с газопроводите Турция-Гърция-Италия и Трансадриатическия влиза в така наречения "Южен газов коридор".
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Споразумението за строителството на "Набуко" беше постигнато още през 2002 г. Сред учредителите на проекта, активно подкрепян от ЕС, са австрийската OMV, унгарската МОЛ, турската "Боташ", българската "Булгаргаз" и румънската "Трансгаз". По-късно към тях се присъедини и RWE. Пускането в експлоатация на газопровода се отлагаше многократно. Сега се смята, че строителството му може да започне през 2013 г., а доставките - през 2017 г. Дължината на трасето е 4000 км, капацитетът на тръбата – около 30-31 милиарда куб.м.