Метър и 10 сантиметра ще бъде висока станалата вече прословута ограда от бодлива тел, която ще трябва да предотврати влизането на диви прасета от Румъния в България. Оградата ще е с четири реда бодлива тел, като има и уточнение – успоредно с нея щяло да се сложи спираловидна тел тип "бруно". Електропастир няма да има, съгласно решение на Министерския съвет – защото нямало да е ефективен.
Изграждането на оградата е започнало на две места, предстои да започне и в трети участък, пише в. "24 часа", позовавайки се на информация от Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Оградата ще е дълга 133 000 линейни метра, на цена 60 стотинки на метър, което прави малко под 80 000 лева.
Подготвени са и репеленти, които се поставят на 50 метра разстояние и които отблъскват дивите прасета.
Регионалните дирекции по горите организират обществените поръчки и избират изпълнител за оградата. Доставката на бодлива тел в момента се осъществява от четирима производители и се извършва чрез регионалните дирекции по горите.
Оградата трябва да е готова най-късно до 10 август. Командирован е почти целият състав в системата на горите – държавните предприятия, Изпълнителната агенция по горите, регионалните дирекции по горите. Всички техни служители ще съдействат за набиване на колове и опъване на бодливата тел. Около 300 души ще помагат за изграждането на преградата. Ще се осигури и денонощно патрулиране - 100 души на смяна във всеки един момент. Патрулите ще са там до изграждането на оградата, като целта е да не преминават животни и да се охраняват материалите и машините, с които се строи оградата.
По повод изграждането на оградата в социалната мрежа Facebook се появиха иронични клипчета.
Междувременно земеделският министър Румен Порожанов забрани груповия лов на диви прасета. Той беше разрешен със светкавични поправки в Закона за лова и опазване на дивеча - за да се пресече разпространението на африканска чума, и трябваше да е позволен от вчера, 25 юли, до януари. Причината за решението е "недобро" съгласуване на промените що се отнася до безопасността по време на лов - сега е лято, имало много висока трева и гъста растителност, което е предпоставка за нещастни случаи.
Вирусът на африканската чума не е опасен за хората, като беше дадена препоръка пред БНТ при евентуални случаи на зараза, гледащите прасета "да изконсумират" продуктите от свинско месо - домашна употреба, не да ги продават.