Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВР многократно предупреждавало, че тунел "Ечемишка" е опасен

22 февруари 2017, 08:00 часа • 1284 прочитания

МВР многократно е предупреждавало Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за лошото състояние на тунела "Ечемишка", където на 5 февруари жена загина, след като метална конструкция с лампи падна върху колата, в която пътуваше. През последните пет години областната дирекция на полицията в София е писала два официални сигнала, отделно е имало устни предупреждения, както и сигнали до областното пътно управление, до поддържащата фирма "Автомагистрали" и други институции. Дори след правените ремонти през годините проблемите на тунела "Ечемишка" са оставали абсолютно същите. "Служителите на ОДМВР-София са констатирали сходни като посочените по-рано проблеми, след като са били извършвани ремонти", пише в отговор на МВР на въпроси на в. "Сега".

Според Закона за движение по пътищата МВР има задължение да следи за състоянието на пътищата и да подава сигнали, когато установи, че има опасност от произшествия заради разбита инфраструктура. За тунела "Ечемишка" МВР е предупреждавало многократно. "ОДМВР-София е сигнализирала относно рискове от настъпване на пътнотранспортни произшествия поради лошото състояние на асфалтовата настилка, на хоризонталната пътна маркировка и на осветителните платна на тунел "Ечемишка", пише в отговора. От полицията са препоръчали ремонт на асфалта, на осветлението и на течовете в тунела, като са посочили, че те са опасни. Предупрежденията се отнасят и за двете тръби на съоръжението.

Служебният министър на транспорта Спас Попниколов вече трета седмица не може да отговори кой е отговорен за тунелите и по-конкретно за "Ечемишка", кой е взел решението за ремонт точно в обновяваната тръба, а не в тази с инцидента. "В АПИ няма звено за тунели и виадукти. Няма и схема за пътна безопасност в тях", обясни той. "Магистралата се поддържа от държавната фирма "Автомагистрали" ЕАД", посочи обаче МВР. До нея също са пращани сигнали, но няма информация какви мерки са взети.

"Ечемишка" е опасен и в момента. Водата продължава да си тече", заяви бившият шеф на АПИ Лазар Лазаров пред Нова тв през уикенда. "В България има десетки опасни съоръжения по пътищата. Ние сме алармирали, че има опасни мостове, че трябва да ги затворим. Но никой не искаше да чуе. Никой не иска да дава пари", обясни Лазаров, който години наред бе отговорен именно да не се стига до подобни ситуации. Той традиционно се оправда с липса на пари, въпреки че по негово време винетките поскъпнаха баснословно.

След трагичния инцидент в "Ечемишка" прокуратурата започна разследване за причиняване на смърт по непредпазливост. Досега няма повдигнати обвинения. От държавното обвинение заявиха, че се работи активно и повече информация ще има следващата седмица.

След злополуката тунелът в посока София бе затворен за няколко дни за спешен ремонт. В злополучната тръба бе монтирано новото осветление, купено за съседната. При "откриването" на тунела служебният премиер Огнян Герджиков заяви, че за пет дни е свършена повече работа, отколкото за последните 50 години. Във вторник обаче главният прокурор Сотир Цацаров се самосезира и нареди на антикорупционното си звено проверка на този ремонт. Поводът е репортаж на "Господари на ефира", в който инж. Славчо Савов - собственик на фирма за електроизграждане, казва, че реалната стойност на ремонта е 144 хил. лв., а АПИ е платила 390 хил. лв. "В излъчения репортаж се съдържат данни за евентуално извършена умишлена безстопанственост и престъпление по служба. Прокурори и следователи изискват от АПИ и от дружеството "Автомагистрали" ЕАД цялата документация по ремонта", съобщиха от прокуратурата.

Спешната реконструкция на "Ечемишка" е излязла повече от два пъти по-скъпо, твърди инж. Савов. "Консултирахме цените на вложените материали, строителна механизация и труд, не само по мое мнение, а и по мнение на колеги от бранша, които се занимават също с електроизграждане. Влагайки най-скъпите материали, без допълнителни отстъпки поради екстремно кратките срокове на изпълнение, установихме, че най-високата цена за тази услуга, без чиста печалба на фирмата, възлиза на 144 170 лв. без ДДС с включени в това число непредвидени разходи", заяви той. В тази сума са калкулирани наемът на 6 автовишки за пет денонощия, 35 курса на товарен камион до Ботевград за извозване на скрапа от старите лампи, транспорт на автовишките до тунела, разход за гориво и консумативи, както и труд на 20 работници. В цената е заложена и доставка на 108 броя LED прожектори с единична цена 579 лв., кабели и разклонителни кутии.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес