Музикаутор подаде жалба до Европейската комисия за несъответствие на българското законодателство с правото на Европейския съюз относно частното копиране, с което държавата нарушава задълженията си на държава членка.
Става въпрос за копирането на произведения върху празни носители, например дискове, хард дискове, флашки и т.н. Ако в цяла Европа такива норми са разпространени и от тази дейност се генерират над 581 млн. евро за правоносителите, то в България правната уредба де факто не работи.
Българските институции многократно са алармирани за ситуацията, включително чрез резолюции от CISAC – Международната конфедерация на дружествата на автори и композитори, и целеви кампании, организирани от Музикаутор. Въпреки това тези сигнали досега винаги са били неглижирани от държавата, съобщават от организацията.
Преди ден десет международни организации сезираха еврокомисаря в Цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел в подкрепа на аргументите на българското дружество.
В писмото си те посочват, че в продължение на много години липсата на работещ регламент в България нанася значителни вреди както на българските и европейски правоносители, така и на правоносители от цял свят.
Международните организации сигнализират, че българската система също така пренебрегва разпоредбите на Бернската конвенция, Договора на Световната организация за интелектуална собственост за изпълненията и звукозаписите (WPPT), както и Международния договор за свързаните с търговията аспекти на интелектуалната собственост (TRIPS), които България и Европейският съюз са длъжни да спазват.
Припомняме, че на 19 март Музикаутор се похвали, че през 2018 г. приходите от авторски възнаграждения са рекордни за историята на организацията. Те са в размер на 7,57 милиона лева и отбелязват положителен растеж, като спрямо 2012 г. те са нараснали с над 100%.През 2018 година са събрани над 500 000 лева от концерти, т.е. 85,3% спрямо 2017 година. От дигитални права приходите са 205 240 лева, което е 101% ръст на годишна база.