Терминът „мозъчен упадък“ или „мозъчно гниене“ (brain rot) беше обявен за дума на годината от Oxford University Press, насочвайки внимание към въздействието на нискокачественото съдържание в социалните мрежи върху интелектуалното състояние на потребителите. Експерти отбелязват, че този тип съдържание „влошава“ менталното здраве, а според някои – това засяга хората по целия свят.
Думата е дефинирана като „предполагаемо влошаване на умственото или интелектуалното състояние на човек вследствие на прекомерна консумация на съдържание (предимно онлайн), което се възприема като тривиално или неинтелектуално предизвикателно“.
Изразът беше избран чрез публично гласуване, в което участваха над 37 000 души от различни страни. Тази инициатива, която се провежда за трета поредна година, даде възможност на любителите на езика да изберат измежду шест финалиста. Освен „мозъчен упадък“, в надпреварата бяха „въздържан“ (demure), „каша“ (slop), „динамично ценообразуване“ (dynamic pricing), „романтъзи“ (romantasy – комбинация от романтика и фентъзи) и „митология“ (lore). Още: Ето коя е думата на 2024 г.: Речникът на Кембридж избра
„Миналогодишната дума „харизма“ (rizz) илюстрираше как езикът се развива в онлайн общностите. Тази година „мозъчен упадък“ подчертава една от основните заплахи на дигиталния живот – начинът, по който прекарваме свободното си време“, коментира Каспър Гратвол, президент на Oxford Languages. Той добави, че популярността на термина сред поколенията Z и Alpha, които активно създават и разпространяват съдържанието, свързано с феномена, е особено показателна за културните тенденции и предизвикателства на съвремието.
Исторически корени и модерно значение
Интересен факт е, че „мозъчен упадък“ не е ново понятие. Първото му документирано използване е през 1854 г. в книгата „Уолдън“ на Хенри Дейвид Торо. В дигиталната ера обаче терминът придобива нов смисъл, като популярността му значително нараства благодарение на платформи като TikTok. Между 2023 и 2024 г. употребата на израза е нараснала с 230%.
Младите поколения, осъзнавайки негативното влияние на социалните мрежи върху своето ментално здраве, приемат термина със самоирония и го популяризират в същите платформи, към които той е критичен. Това подчертава тяхната осъзнатост за собствените дигитални навици и опасностите, свързани с тях.
С избора на „мозъчен упадък“ за дума на годината, екипът на Oxford University Press цели да акцентира върху необходимостта от критично отношение към онлайн съдържанието и влиянието на технологиите върху съвременната култура.