30 000 лева е последната сметка за ток в Бачковския манастир, а в Троянския - 16 000. "Не зная как ще се справим", заяви игуменът епископ Сионий. Той не иска и да си помисля да ги затваря, защото това са свещени места със специални функции.
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
"В Бачково осветяваме целия площад пред манастира чак до пазара. Така е останало от едно време. Отделно отопляваме музея, иконохранилището - в тях се съхраняват ценни артефакти, които изискват температура не по-ниска от 12 - 15 градуса. На този етап никак не се справяме", обясни игуменът, който се грижи за двата манастира.
По думите му през зимата почти няма приходи. "Колко свещи трябва да продадем или пък какви дарения да получим, че да покрием тези непосилни сметки", недоумява той. От една страна заради студа липсвали поклонници, а от друга - заради коронавируса.
Според епископ Сионий държавата е редно да се намеси и да помогне. Ако токът в манастирите станел битов, сметките щели да паднат наполовина. "Но пък европейската директива е и този ток да стане по-скъп от промишления. Това ще е геноцид за хората", казва игуменът.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Заради скъпия ток: Рилският манастир си "преценя" кога да пуска парното
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Посрещаме първия изтребител F-16 утре (ВИДЕО)
Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века
Категоричен е, че манастирите не могат да затворят. "Може да стоим на свещи и на студено, но това няма да се случи. При нас идват хора с нужди и потребности. Съхраняваме чудотворни икони, които трябва да са на разположение по всяко време на вярващите", обясни Сионий пред 24 часа.
В Бачково отоплението е само на ток. "Има и парно, но то е с нафта, която е още по-скъпа. Монасите засега не са на студено. Отопляваме не повече от 10 помещения вместо 60. Ще мислим нещо алтернативно - фотоволтаици или пелети, макар и те да не са евтини. Може да прибегнем и до дърводобив. Въвеждането на режим не решава въпроса, защото стаите изстиват и после трябва да засилиш мощностите да ги стоплиш, което гълта повече електричество", разсъждава игуменът. Смята, че не може да иска от вярващите да откликват, защото "хората са в много тежко положение".
"Бог да помага и най-вече държавата", надява се епископ Сионий.
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Какъв е планът за даване на помощи, с изрично уточнение, че се чакат и одобрения от ЕК, за да не стане непозволена държавна помощ - НАУЧЕТЕ ТУК!
Още: Църквите и храмовете да плащат по-малки сметки за ток по закон, предлага ГЕРБ