Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли държавата да бъде съдена, ако в църквите се разпространи зараза?

18 април 2020, 15:30 часа • 3928 прочитания

Държавата може да бъде съдена, ако църквите, които властта отказа да затвори въпреки пандемията, се окажат причина за разпространението на коронавируса. Около това мнение се обединяват юристи.

"Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани", казва Конституцията, пише вестник "Сега" след проучването.

Според някои съдии и адвокати този текст може да бъде приложен пряко и ако някой се разболее или загуби близките си, да заведе дело по Закона за отговорността на държавата. Някои юристи смятат дори, че може да се търси и наказателна отговорност за длъжностно престъпление от премиера Бойко Борисов или здравния министър Кирил Ананиев.

Борисов, например, постоянно се хвали как единствено България е оставила църквите отворени. По време на среднощния брифинг, на който бе обявено "заключването" на София, шефът на националния щаб Венцислав Мутафчийски отрече отворените храмове да са проблем на фона на хилядите хора, които преди Великден напуснаха София. На Цветница обаче за причастие се ползваше обща лъжица.

"Не бих искал към това държавата да бъде съдена, би изглеждало мародерско на фона на всички добри мерки, които бяха взети", коментира адвокат Михаил Екимджиев. Но и той смята, че няма законова пречка за искове, ако се докаже, че има рязък скок на броя на заболелите, който е пряко свързан с отворените църкви.

Той обясни още, че държавата трябва да предприеме всички мерки за запазване на живота и здравето на хората. За целта всички по-периферни права може да бъдат пропорционално ограничавани. За непредприети мерки според него може да се търси и наказателна отговорност от премиера.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес