Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мобилна кухня, обиколка на велофабрика и дизайн базар - акцентите на One Design Week

19 май 2014, 15:49 часа • 12929 прочитания

Месец преди началото, ONE DESIGN WEEK (20-29.06.2014г., Пловдив) представя селекцията в своята Отворена програма. Екипът и тази година е спазил традицията да инвестира в любопитни, неконвенционални  събития, лекции, работилници и автори, които изненадват с интерпретацията на мотото през 2014г. – НОМАД. Изложбен, графичен, продуктов, социален, политически, текстилен, велосипеден - дизайнът, който е навсякъде около нас. Дизайнът без витрина, онзи, който консумираме механично, инстинктивно, несъзнателно и без ограничения.

На Вашето внимание представяме Отворената програма на ONE DESIGN WEEK и участниците в нея:

Artecnica - компания за продуктов дизайн, базирана в Лос Анджелис, създадена от италианеца Eнрико Бресан и родената в Иран Тамине Джаванбейкт. Мисията на двамата по време на фестивала в Пловдив е да преплетат уменията на местните майстори и типичните български занаяти със съвременните дизайн концепции. Те ще разучават и експериментират със старите техники по време на ежегодния фестивал Седмица на занаятите в Регионалния етнографски музей, а резлутатите, наред със свои творби, които носят от Лос Анджелис, ще представят в работилница в рамките на ONE DESIGN WEEK. Eнрико и Тамине са лектори във професионалния форум. 

Основателят на архитектурното бюро LHSA+DP в Ню Йорк, Лий Сколник, и неговият екип, ще търсят в своята работилница най-подходящите решения за изложбени пространства, които да бъдат организирани в бъдещ посетителски център в квартал Капана. Работилницата ще продължи наесен, по време на ONE ARCHITECTURE WEEK. Сколник е автор на книгата “Що е то експозиционен дизайн?“, а със своето архитектурно бюро проектира първия у нас детски научен център Музейко. На ONE DESIGN WEEK ще участва и с лекцията „Културата като катализатор“, в която изследва влиянието на културната среда върху цялостния облик, качеството на живот и интересите на жителите в един град.  

Португалският графичен дизайнер Марко Балестерос ще прибегне до формите на неформалното образование, за да въвлече публика Урок по политика, а шотландският проф.  Пол Стиртън ще обясни как се пише история на дизайна.

Соня Щумерер и Мартин Хаблесрайтер от Австрия, които стоят зад марката Honey & Bunny са лектори в международния форум на 28 юни 2014г. По времето на фестивала може да се види техният филм Food Design XL и ще разяснят въздействието на дизайна на храна върху нашето здраве и апетит, а младите независими архитекти и студенти от Сдружение Трансформатори отправят покана за вечеря в тяхната мобилна кухня.

Датчанката Стин Линеман и  Марина Драгомирова, продуктов дизайнер, се запознават по време на стажа си в модната къща на Alexander McQueen в Лондон, отскоро работят заедно като експериментират с ръчен текстил. По време на ОNE DESIGN WEEK, участниците в тяхната работилница в  Тютюневите складове в Пловдив ще тъкат и трансформират големи парчета плат с помощта на различни, дори причудливи материали.  

Графичният дизайнер на велосипеди SPRINT, Димитър Григоров ще представи част от проектите си и ще разкрие процесите в създаването на нов дизайн за велосипед. Той ще бъде домакин и на планираната във фабриката на велосипеди SPRINT обиколка, която ще даде отговор на въпроса „Как се прави колело?“.

В работилницата VELLOmobile на дизайнера Валентин Водев, който е част от творческия екип на фестивала, са поканени да участват млади дизайнери и студенти. Те ще имат задачата да проектират подвижен бар, кафене, грил и каквато им хрумне конструкция с едно условие: да може да се прикрепи към велосипед. Най-добрите проекти ще бъдат реализирани.

Изкуствоведът Меглена Запрева, която през последните 15 години живее в Ню Йорк, ще провокира публиката в Пловдив да коментира експонатите в  изложбата Партида 4 -  най-добрите образци от съвременния български продуктов дизайн.

Испанският дизайнер Хорхе Перес, чиято компания FunLab работи за имена като Louis Vuitton, BMW, Mercedes Benz и Carolina Herrera, ще запознае аудиторията със съдържанието на устойчивостта на връзките между дизайна на ХХти и ХХIви век.

В своята изложба „Джобен формат“ Боряна Пандова уголемява през обектива на камерата малките „съкровища“, които крием в джобовете си, а за номада в професионалния и житейски път на аниматора Антоний Траянов разказва филма “Чичо Тони, Тримата глупаци и ДС” на Весела Казакова и Мина Милева, чиято прожекция също е част от Отворената програма на ONE DESIGN WEEK.  

По време на фестивала  берлинското издателство Gestalten ще предлага свои книги в Аrtnewscafe, а творческият им директор Свен Еман е лектор във форума на 28 юни 2014г. 

Дизайн Базарът ще оживи Капана в последния фестивален ден.

Стартът на ONE DESIGN WEEK е на  20 юни, от 21:00 часа с парти на открито на паметника Альоша. За подобаващото откриване ще се погрижи канадският музикант и продуцент Дан Бодан.

ONE DESIGN WEEK е международен фестивал за дизайн и визуална култура. Провежда се всяка година през юни месец. Програмата му включва професионален форум с участието на изтъкнати имена от цял свят и ред събития със свободен достъп за широката публика - изложби, творчески работилници, дискусии, лекции, детска програма, филми, книги, партита.

ONE DESIGN WEEK стартира през 2009г., а през 2014 фестивалът за първи път се провежда в Пловдив. Събитието се организира от независимата платформа за културни събития ЕДНО в партньорство с Фондация Америка за България и Община Пловдив. Сред другите ежегодни фестивали на ЕДНО са ONE ARCHITECTURE WEEK и ONE DANCE WEEK.

Фестивалът е в партньорство с Община Пловдив и подкрепя кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2019г.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес