Министерството на външните работи се вмества в параметрите, дадени от Изборния кодекс, и не може да разкрива повече секции от предвидените там. Това обяви пред Нова телевизия външният министър Даниел Митов.
Така въпреки желанието на живеещите във Великобритания българи там няма да има повече от 35 секции, за всяка от които пък трябва да има подадени най-малко 60 заявления за гласуване.
Припомняме, че от инициативата „Искам да гласувам” изпратиха статистика до министерството и до депутатите, според която във Великобритания, Германия, Испания, САЩ и Турция вече са подадени повече заявления, отколкото трябват, за да бъде достигнат прагът от 35 секции в една държава, които могат да се открият извън дипломатическите представителства на България в съответната страна. Специално във Великобритания има заявления за 43 секции.
Митов предупреди, че конкретно там хората може да очакват гласуването да минава бавно заради необходимостта имена да се допълват на място в избирателните списъци.
В Германия избирателни секции ще има в посолството и консулствата както и в офисите на почетните консули. На тези избори обаче България е получила отказ да се правят секции извън тези места. Външният министър обясни, че досега това е било по-скоро изключение и в момента не се разрешава заради това, че Германия не може да се ангажира с гарантиране на сигурността извън тези места и освен това не иска да създава прецедент спрямо други държави.
Така на президентските избори и референдума на 6 ноември ще може да се гласува само в осем града. За сравнение на парламентарните избори през 2014 година в Германия българите гласуваха в 16 града,
Министерството на външните работи е препоръчало на ЦИК да не отваря секции в държави като Северна Корея, защото няма смисъл и в други като Сирия и Либия, защото не може да се гарантира стабилността.