По време на извънредното положение миналата година с промени в Закона за здравето бе дадена възможност за намаляване на дължимите концесионни възнаграждения с минимум 50% при условие концесионерът да намали крайните цени за потребителите при ползването на плажните принадлежности. Продължаващата и задълбочаваща се криза, породена от пандемията, и произхождащите от нея рестрикции на здравните власти спрямо гражданите и бизнеса налагат подобен тип подпомагащи мерки да бъдат заложени и за летен сезон 2021 г. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова по време на работна среща с представители на концесионерите.
Още: Кой има има имен ден днес, 23 януари 2025 г. Честито!
Според нея е наложително да бъдат въведени законодателни промени през настоящата година както по отношение на концесионерите и наемателите на морски плажове, така и спрямо плажуващите, търпящи също финансови загуби от кризата. Друга важна стъпка е концесионерите и наемателите да имат възможност да намалят цените на чадърите и шезлонгите, като самите те определят размера на намалението с оглед търсенето, информира министър Николова. Тя поясни, че в срок до 1.06.2021 г. или в срок от 10 дни от влизането в сила на съответния договор концесионерите и наемателите следва да уведомят министъра на туризма за извършеното намаление на плажни принадлежности, съобщиха от Министерството на туризма.
Вицепремиерът посочи още, че друга мярка, която следва да бъде повторена през настоящия летен сезона на 2021 г., е предоставянето на възможност на концесионерите и наемателите да разполагат с допълнителна търговска площ, която да е с максимален размер 4 на сто от площта на съответния морски плаж. Предлагаме за всички концесионери и наематели предвиждането на краен срок за заплащане на концесионното им възнаграждение, съответно на наемната им цена, който да е различен от предвидения в договорите им – до 31.10.2021 г., заяви министърът. Тя уточни, че изтеглянето на падежната дата в края на летния сезон е оправдано с оглед генерирането на приходи от посетителите на плажовете през летния сезон, което ще спомогне на концесионерите и наемателите да посрещнат своите финансови задължения. Ще потърсим съдействие от Здравното министерство и за въвеждане на противоепидемични мерки за ползване на морските плажове по време или след отмяна на епидемичната обстановка в Република България, особено през летния сезон на 2021 г., каза вицепремиерът.
Тя поясни, че концесионерите и наемателите следва да спазват противоепидемичните мерки, за да осигурят безопасността на живота и здравето на посетителите и да изградят образ на българския туризъм като сигурна и надеждна дестинация. Защото всяко нарушение има силен негативен ефект върху общата оценка за реализираната почивка и рефлектира върху цялостния имидж на предоставяните услуги, подчерта министърът. По време на дискусията представителите на бранша поставиха въпроса за промяна в отстоянията между чадърите, което според миналогодишните параметри трябваше да е 20 метра. Те информираха, че вече са започнали записвания за Великден и посочиха, че ще е полезно за тях да имат повече яснота и конкретика за възможностите за пътувания около празника.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.