Очаквано Министерството на културата (МК) загуби и на втора инстанция делото за неустойка от 750 хил. лв., която търсеше от изпълнителя на Ларгото за забавянето на обекта. Това става ясно от решението на Софийския апелативен съд, който се съгласява напълно с долната инстанция, пише в. "Сега". Освен това министерството е осъдено да плати на "Пътстрой-Варна" и "Реставрация" ЕАД общо над 48 хил. лв. разноски по делото. Двете фирми са част от консорциума "Антична Сердика", който изпълнява обекта.
Този съдебен спор нашумя покрай скандала "Ало, Банов съм", гръмнал, след като депутатът от БСП Елена Йончева сезирампрокуратурата, че през 2016 г. в качеството си на заместник-министър на културата Боил Банов (в момента министър) е опростил поне 700 000 лв. на фирмата строител. Като доказателство тя приложи записите от три разговора на Банов от 2016 г., в които той обяснява как трябва да нагласят документите, за да не плаща фирмата глоба за закъснение в извършването на възложените работи. Банов отрече обвиненията и се обяви за жертва на рекет.
Първата инстанция отхвърли иска на министерството с аргумента, че обектът е бил приет без нито една забележка. И апелативният съд приема, че жалбата на министерството е неоснователна, а градският съд е решил правилно и обосновано казуса.
Според съда през декември 2015 г. Министерството на културата е било поканено да приеме изпълнението на обекта, но се е забавило. След това на 25 януари 2016 г. е подписан акт, според който строежът "Античен културно-комуникационен комплекс Сердика" е изпълнен според одобрените инвестиционни проекти. Документът е подписан от представители на министерството, на проектанта, на строителя и на строителния надзор. В решението на комисията по приемането на строежа пише: "Приемаме, че строежът е изпълнен съгласно одобрените инвестиционни проекти. Няма недостатъци. Не е необходимо определяне на срок за отстраняване на недостатъци", става ясно от решението.
4 дни по-късно обаче Държавната приемателна комисия установява куп пропуски - че половината от стъклата на куполното покритие не са монтирани, че аквапанелите не са шпакловани и боядисани, че не са довършени окачените тавани и остъкляване на асансьора, както и елинсталациите, включително осветителната и т.н. Според експертите тези неизвършени строителни работи са за 479 497 лв. без ДДС или 4.58 % от стойността на целия договор.
Министерството би могло да обжалва и пред Върховния касационен съд, но той се занимава с граждански дела само по изключение.