Не се бойте, българи, и по-зле ще стане. Засега, както виждате, правителството нищо не прави, а и няма икономически ръст, с който да се компенсират дадените милиони по време на пандемията.
Това каза в ефира на Нова телевизия Мика Зайкова относно скока на цените.
По думите ѝ, енергийната бедност трябва да се дефинира. "България е най-енергоемката и най-ресурсноемката държава. От 2023 до 2025 г., като свърши Плана, регулирания пазар изчезва и какво се случва с цените за населението - качват се три, четири, а може и пет пъти", обясни Зайкова.
"Правителството трябва да запази енергийната ни независимост. Ние сами може да се издържаме", смята тя.
"Милионите, милиардите, които бяха дадени за компенсации по време на пандемията, обусловиха една голяма част от инфлацията, на която сме свидетели сега. Защото срещу парите трябва да има производство, което през ковид нямаше. Начинът, по който би се компенсирала в голяма степен инфлацията, е икономическият ръст. Това е нещото, което ще е подкрепа за производството", каза от своя страна бившия вицепремиер и социален министър Лидия Шулева.
По думите ѝ, таван на цените е абсурден. Според нея правителството незабавно трябва да разработи дефиницията за енергийна бедност. "Това е нещо, което е изключително важно, тъй като имахме мораториум върху цените, а сега предстои някакво решение за определяне на цената на регулирания пазар. Но това нещо няма да реши проблема, който касае всяко домакинство, тъй като комуналните плащания освен разходите за храна, са едно огромно перо", допълни Шулева.
„Трябва да се направи незабавна програма за подкрепа на уязвимите групи – не само на хора, но и на семейства. Трябва да се спре раздаване на пари на калпак“, заяви тя.
По отношение на горивата, тя каза, че нещото, което може да влияе пряко на цената, е акциза.
„Третото нещо, което ще има пряко влияние върху цените, е подкрепа на производителите в земеделието“, обясни Шулева.
ОЩЕ: Лидия Шулева: В икономическа война сме