МВФ, Световната банка и Европейската банка не могат да прогнозират икономически ръст. Финансовият министър Асен Василев може. Така Мика Зайкова иронизира вицепремиера и се усъмни в голямото увеличение на приходите, които той залага в актуализацията на бюджета за тази година. Финансовият експерт заяви, че не е вярно казаното от Василев за баланс между приходите и разходите в бюджета.
„Ние сме страната с най-енергоемкото и най-ресурсно производство. Икономиката ни е такава, а освен с фискални мерки, инфлацията се бори с инвестиции в нови технологии, с добра добавена стойност“, коментира тя в ефира на bTV.
Според нея икономическите мерки на правителството не са нито антиинфлационни, нито антикризисни. Освен това са и много закъснели. По думите й единствената истинска мярка е увеличаването на прага за регистрация по ДДС, която обаче ще влезе в сила от 1 януари 2023 г
По думите на Мика Зайкова държавата трябва да помогне на бизнеса като например няма данък върху реинвестираната печалба в нови технологии. „Не е необходимо да вдигаме доходите административно. Ние трябва да помогнем на бизнеса, за да може той сам да вдигне доходите“, каза Мика Зайкова.
Георги Ганев от "Демократична България" посочи от своя страна, че има около 300 млн. лева разлика - разходите са повече от приходите. „Дефицитът обаче остава същият като процент“, обясни той.
На въпрос защо е нужно таванът на държавния дълг да се повиши с 3 млрд. лева Ганев обясни, че това се налага, тъй като догодина предстоят големи плащания, а в момента лихвите са нулеви.
Депутатът от ДБ сподели, че друга реформа, която искат да направят, е в правилата за даряване на храни, които правила в момента са "административно тежки". „Искаме да направим реформа в правилата за даряване на храни, които се оказаха доста административно тежки и да се стимулира даряването на храни в срок на годност в България“, посочи той. Според него това ще е много полезно в ситуация, в която храните тепърва ще поскъпват.
ОЩЕ: Властта вдига с 20% заплатите в отбраната, МВР и Министерски съвет