Реален проблем с лицата, настанени в трите центъра на Държавната агенция за бежанците, няма. Това заяви председателят на ДАБ (Агенцията за бежанците) Мариана Тошева. Случващото се в последните дни тя определи по-скоро като масово говорене и спекулиране.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Най-важните акценти
От думите на Тошева стана ясно, че България може да си позволи да приеме в специализираните си центрове до 30 000 мигранти годишно. Над това число вече ще имаме проблеми, предупреди тя.
Още: София ще заприлича ли на Бейрут заради нелегалните мигранти? Говорят евродепутатите ни
Съпоставка - през 2023 година съгласно параметрите на Дъблинското споразумение, от Европа са ни върнали общо 590 мигранти. Това са регистрирани в България хора, при първото им влизане в на територията на ЕС. През тази година, за само 2 месеца са вече 192 души, 77 от които от Австрия. Тошева обаче призова да не се правят прибързани оценки относно наплив, защото се случвало подадени заявки за връщане голям брой да не се изпълняват - например тази година имало седмица с 32 заявени за връщане мигранти, само 7 обаче били върнати.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
От друга страна, Тошева каза, че и България връща мигранти на други европейски държави, но по-малко, отколкото връщат на нас. Тя се извини, че не се била подготвила с точни статистически данни.
Същевременно директорът на ДАБ призна, че нито една охранителна фирма не се справя достатъчно добре с ескалацията на напрежение в центъра в "Овча купел". Имало няколко фирми през годините, всички избирани с обществени поръчки.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Още: "Овча купел - без страх и насилие": Организиран е нов протест срещу мигрантите в София
Моментната ситуация
Центровете за настаняване на ДАБ към момента са запълнени на 43%, което означава общо около 1600 човека във всички центрове, като най-големият от тях се намира в Харманли.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
В центъра в „Овча купел“, където има сигурна зона за непридружени непълнолетни, към днешна дата е зает на 78% или над 400 души. Във „Враждебна“, където капацитетът за настаняване е 300 души, има настанени 216, а във „Военна рампа“ има 194 лица.
Спадът на мигрантите е характерен за зимните месеци. Мариана Тошева обясни пред БНТ, че основният поток мигранти след пандемията са групи мъже. Това налага и искането охраната на центровете за бежанци да се поеме от МВР, а не от частни охранителни фирми, както е сега.
СНИМКА: БГНЕС
"За мен реален проблем с лицата, които са настанени в трите центрове, няма в степента, в която в последните дни сме свидетели на масово говорене и спекулиране с конкретиката в различни медии, да не говорим в социалните групи. Има спад. Той не е необичаен заради зимния сезон", посочи Мариана Тошева.
От Държавна агенция за бежанците още през 2022 година инициират разговори с МВР, от които искат да поемат охраната на центровете, поради бързото запълване на капацитета и профила на настанените. В момента в центровете се случват по думите на Тошева "инциденти от битов характер".
"Те като цяло са много редки. Тази година това е първият ни инцидент. Извън центровете - това са живи хора, различни хора. Не може да се твърди, че инциденти, които са се случили или са провокирани от чужденци, са точно от лица, търсещи закрила, които излизат от тези центрове. Както и МВР потвърди след като проведе съответните действия".
Още: Заедно: Пеевски и Борисов с общ законопроект за мигрантите
"Проблемът е доколко една фирма, която охранява, осъществява контрол върху пропусквателния режим, както и контрол и вътре в самия център. За съжаление фирмите не успяват, както предишните, така и настоящите, които са три различни".
Мариана Тошева посочи, че след сирийската криза средствата за охраната на центровете, както и за храна на настанените, ще бъдат изчерпани още в рамките на тази година: "И след това тези средства ще бъдат поети от Държавен бюджет, както е във всички държави, защото това са основни дейности". Тя посочи, че за охраната на всички центрове в момента се дават около 300 000 лева на месец общо на всички фирми.
Напрежението с мигранти
На въпрос дали е безопасно да се разхожда човек и да е спокоен около бежанските центрове тя отговори:
"Не бих казала, че е безопасно в смисъл, в който е да кажа, че е безопасно за мен в квартала, в който живея. Така, че опасността, ако я наричаме такава, не е по-различна от тази в други квартали на града": Още: Полиция по улиците на София заради мигрантите (СНИМКИ)
Тя е убедена, че когато има засилено полицейско присъствие, това създава респект у настанените в центровете, които са в голямата си част мъже от Сирия.
"Много лесно при тях, заради това, което са преживели, се палят, избухва напрежение, което те изливат навън".
ОЩЕ: Мариана Тошева: Системата "Дъблин" не работи успешно, особено при миграционен натиск