300 хиляди жители на столицата усещат удобството на метрото като транспортна алтернатива, а освен благоприятно влияние върху трафика в София, подземната железница е и много ефективна от екологична гледна точка.
Благодарение на метрото, вредните емисии в града намаляват с около 130 хиляди тона годишно, а нивото на шума е по-ниско с около 15-20 процента. С изграждането на новия участък Цариградско шосе – жк. „Дружба” – Летище се очаква вредните газове да намалеят с около 9 хил. тона за година, обясни столичният кмет Йорданка Фандъкова, цитирана от Агенция "Фокус".
Изграждането на общо 14 км от метрото за 2012 година се оказа един от най-важните проекти за енергийна ефективност. Друг такъв проект за енергийна ефективност е проектът за подмяна на колите на градския транспорт, като в момента общината работи за закупуването на 100 нови метанови автобуса, 20 трамвая и около 50 нови тролейбуса. Благодарение на тях се намалява консумацията на електроенергия с около 15%.
Не можем да пропуснем и проекта за обновяване на сградите на детските градини и училищата на територията на столицата с цел енергийна ефективност, като през 2013 година се очаква 4 училища и 23 детски градини да се включат в този проект, каза още Йорданка Фандъкова.
Столична община си поставя за цел до 2020 година всички детски градини и училища в София да станат енергийно ефективни. Като друга мярка за справяне с вредните емисии кметът посочи проектите за изграждане на заводи и инсталации за биоразградими отпадъци.
Благодарение на всички тези проекти, е реалистично да постигнем поставената си цел, и през 2020 година да отчетем намаляване на вредните газове минимум с 20 процента в нашия голям и прекрасен град - заяви Фандъкова.