Макар че в България няма регистрирани случаи на заболели от вируса зика, здравните власти у нас вземат превантивни мерки. От Министерството на здравеопазването вече са изпратени писма до регионалните здравни инспекции с конкретни препоръки за предпазване от вируса.
За да се предпазят хората във Варненска област от евентуална зараза с вируса зика, от Здравна инспекция в града ще бъдат изпратени предписания до всички общопрактикуващи лекари. Медиците трябва да следят за здравословното състояние на свои пациенти, които са пътували до Латинска Америка.
"На страницата на РЗИ-Варна ще бъде публикувана статия за самото заболяване зика и за съответните мерки, които би трябвало да вземе и да познава всеки гражданин срещу ухапване от комари”, обясни д-р Янка Драганова - Дирекция “Надзор на заразните болести” РЗИ-Варна, цитирана от БНТ.
Симтомите за зика наподобяват грип. При мнозина обаче липсват каквито и да са признаци на заболяването, поради тази причина в някои европейски страни беше въведено изискване - хората, които се завръщат от Латинска Америка и искат да дарят кръв, това да става месец по-късно.
"Които са били в Централна Америка, в Бразилия, там, където разпространението на вируса зика е доста голямо и е обхванал част от населението, ние също прилагаме тези мерки - 28 дни ги отклоняваме да не даряват кръв”, поясни д-р Лили Стефанова - началник отделение в Център по трансфузионна хематология - Варна.
През март специално внимание ще бъде обърнато на районите около реки, курортните комплекси, язовири и места с големи водни басейни, където има и повече комари. В Община Варна разполагат със средства за препарати за борба с комарите. Дезинсекциите ще се извършват в зависимост от атмосферните условия.