Мед-менте залива страната

10 февруари 2014, 08:07 часа • 41669 | прочитания

Преработен мед, внесен от страни извън Европейския съюз, в който не са останали ценни хранителни продукти, се продава в някои магазини у нас. Най-големи количества от лечебната храна пристигат от Китай и Аржентина. И двете страни използват масово ГМО в земеделието си, което неизбежно се отразява и на качеството на меда, коментира Илия Цонев, член на Националната научна асоциация по пчеларство пред Монитор.

Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)

Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.

Освен това, за да имат добър търговски вид, продуктите са центрофугирани през фини дюзи, като от тях са извлечени почти всички полезни свойства. Преминалият през такава обработка мед е блестящ и бистър и може да стои дълго по рафтовете, без времето да се отрази на вида му. Естественият мед без специална преработка съдържа дребни примеси, парченца от крилца на пчели и различни природни съставки, които предизвикват захаросване.

За добавките в меда най-често е упоменато на етикетите, но това се прави с дребен шрифт и малцина обръщат внимание на надписите още в магазините. Междувременно става ясно, че Европейската комисия няма информация за обемите от фалшив пчелен мед, които заливат ЕС, добавя още fermer.bg. Тепърва ще се обмисля необходимостта от конкретни действия по отношение на меда, координирани на равнище Евросъюз. Някой недобросъвестни пчелари у нас също злоупотребяват понякога, предупреди Цонев.

Буркан с оригинален мед върви между 8 и 10 лева, затова трябва да прецизираме покупките си дори на Женския пазар в столицата, където цената масово е между 5,5 и 7 лева. Изкупната цена на меда не се е променяла от поне пет години, споделиха още пчелари. По 4,50 лева е на едро килограм тип „букет", липовият е 4,50 лева, а акациевият на едро е по 5,50 лева. През миналата година у нас имаше много високи добиви, като от някои кошери бяха извадени по 30 кг вместо обичайните двайсетина.

Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова

Още: Неочакван лидер: Дунавски град с най-висок растеж на цените на недвижимите имоти за последното тримесечие

Годишно от страната ни се изнасят около 5000 тона мед, като традиционно най-голямо количество заминава за Германия. Около 5% от експортираната суровина е биопроизводство.

 

 

 

Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение

Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес