Преди дни Комисията за финансов надзор (КФН) е подала в прокуратурата още 3 тежки сигнала за престъпления. Това съобщи Стоян Мавродиев, председател на регулатора. Той обясни, че новите сигнали са във връзка със случая с инвестиционния посредник „Булброкърс".
На 18 май тази година Софийска градска прокуратура повдигна обвинение на Радослав Рачев като изпълнителен директор на "Булброкърс" за щети към държавата във връзка с продажбата на остатъчните дялове на EVN. Мавродиев е подал сигнала за "Булброкърс" преди 3 години и заяви, че прокуратурата повдига обвинение чак сега заради "сложното и тежко" разследване и множеството експертизи.
"Вследствие на едно продължило вече над година международно разследване, ние установихме как тези лица чрез поредица от офшорни компании, през които са минавали огромни суми, мащабът е милион евра, в крайна сметка са осъществили множество престъпления според нашите експерти, започвайки от щети на миноритарни акционери, публични компании, данъчни престъпления, пране на пари и много други документни престъпления, документи с невярно съдържание, подавани пред различни институции и органи на властта", каза Мавродиев във връзка с новите сигнали. "Говорим за множество тежки престъпления по Наказателния кодекс", допълни той.
Мавродиев направи сравнение със скандала с офшорните сметки на бизнесмени, политици и известни фигури чрез разследването Panama Papers. "Вследствие на международното сътрудничество между нас и няколко европейски надзора, доведе до разкриване на тази мащабна поредица от престъпления извършени", каза той.
"За последните 6 години няма нито една фалирала компания в нашия сектор. Нито един лев бюджетни средства похарчени от джоба на дъноклоплатците в застрахователния сектор или капиталовия пазар", посочи също шефът на КФН, говорейки за работата на КФН. "Смятам, че най-добре за всичко говорят фактите и цифрите", каза Мавродиев, чийто мандат начело на комисията изтича този месец.
Според него добрите резултати се дължат както на добре разписаното законодателство, така и на работата на регулатора. "Мисля, че благодарение на добрата работа на моя екип, в тези 6 години, въпреки трудната обстановка, международната финансова криза, мисля, че излязохме с чест и достойнство", посочи Мавродиев. Той допълни, че КФН работи спрямо най-високи професионални стандарти и това е потвърдено от международни институции.
"Следващият председател трябва да бъде избран от голямо мнозинство”, подчерта Мавродиев, според който трябва да се постигне консенсус между управляващи и опозиция. "Никой не е водил разговори с мен", заяви председателят на КФН относно възможността да се кандидатира за втори мандат.
Стоян Мавродиев също така отрече да има проблем със стрестестовете на пенсионните фондове.