Законът за колекторските фирми, който е подготвен от КЗП и Министерство на икономиката е добър начин да се решат отношенията, които не са получили своята регламентация през последните 30 години. Законът е представен за обществено обсъждане и среща своето одобрение. Това заяви пред БНТ председателят на Комисия за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Законът предвижда да се прилага и за банковите кредити, уточни той.
Във връзка с прилаганите стоки онлайн, Маргаритов призова хората да не се доверяват на онлайн лекарствата и препарати, свързани с лечението на коронавируса. Нека хората да слушат съветите на КЗП и на специалистите, призова той.
Маргаритов обясни, че след избухването на пандемията има хора, които се изкушават да бъдат насочени към измамни послания, които нямат добавена стойност. През последните 2 години се видяло в интернет нелоялни практики, които могат да бъдат разделени на две групи: стоки и услуги срещу коронавируса, но начинът на тяхното представянето, с което потребителите са сигурни, че дадено нещо може да им помогне, посочи Маргаритов.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Той отчете, че има около 10 случая, свързани с нелоялни търговски практики, по които КЗП са се произнесли. От 1000 до 30 000 лева варира глобата за нелоялните търговски практики. Маргаритов се надява на търговците, на които е наложена глоба, да си вземат бележка и да не се възползват недобросъвестно от хората. Уязвимите групи, пенсионерите или болните хора най-много биват лъгани за лепенки, препарати или хипноза, които лекуват COVID-19, каза още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Още: Димитър Маргаритов: Зачестяват измамите в онлайн търговията