Безобразията на частната съдебна система в България минаха всякакви граници. Това заяви омбудсманът Мая Манолова, която вчера (9 януари) покани брат на покойник, защото е съден за задължение от 20 лева още от 2009 година, което е продадено на колекторска фирма и тя се е обърнала към арбитраж.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
След 20 дни ще призова гражданите да не обръщат внимание на частните арбитражни съдилища и да хвърлят съобщенията им в кошчето, като се надявам Народното събрание да отдели час пленарно време за целта. В парламента вече има законопроект, който ще забрани на тези арбитражи да съдят граждани. Изпратих писма до всички 240 депутати и те са наясно, че трябва да гласуват срещу този "узаконен частен рекет", заяви Манолова. Според нея за един час несправедливостта може да бъде поправена. На въпрос кой въведе практиката на съдебните арбитражи, омбудсманът пак се оправда с колекторските фирми, които сами си правили арбитражите, но не уточни кой точно е приел законът.
Според Манолова това е източник на много сериозни приходи на колекторските фирми и на арбитражните съдилища. Става въпрос за 45 съдилища, на ден в едно от тези съдилища се гледат 100 000 дела, а приходът за година за един арбитраж е 15 млн. лева, твърди омбудсманът. Даваш 20 стотинки и получаваш 200 лева – заради юристконсултско задължение, заради арбитражната такса, обясни Манолова пред Нова телевизия. Според нея 95% от делата се губят от потребителите, защото те не знаят, че са осъдени и че решението не подлежи на обжалване. С малко мутренски похвати след това осъдените събират и плащат 200-300 лева, вместо да се занимават, беше тезата на Манолова.
Омбудсманът заяви, че "хората умират, но сметките остават". И за престъпленията има давност, но се оказва, че за една сметка е много вероятно да бъдеш съден, след като си починал, поясни Манолова. Тя даде друг пример – с човек, който починал през 2004 година и сега е съден.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Манолова обясни и, че ситуацията ставала много зловеща при бързи кредити, защото в нормален съд нямало как да се натрупат толкова много лихви, колкото се трупали при арбитражите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци