„Не сме в толкова тежка ситуация като ресторантьорите, можем на 50 на сто да използваме залите за обучение, провеждаме обученията си“, коментира пред БНР Трендафил Маринов, председател на Българския автоинструкторски съюз.
Още: Тревога или надежда: Как българите приемат изкуствения интелект
Още: Какво ще ни пробутат за Великден вместо агнешко: Говори Симеон Караколев
„Наблюдава се по-голямо желание на хора на по-висока възраст да идват да се записват за кандидат шофьори, заради страха да се возят в обществения транспорт. Но ние имаме забележки към Наредбата за обучение на бъдещите шофьори - разбираме, че тя скоро ще бъде разписана, а тя не е обсъдена с бранша – а там има текстове, които няма да подпомогнат обучението, а само ще натоварят икономически бранша. Това касае семейните фирми в малките населени места, няма да могат да покрият тези условия, ще трябва да прекратят този вид дейност", каза още Маринов.
Той допълни още за спорната наредба:
"Изискванията са твърде високи – трябва да има регистрация на кабинета като учебен към Службата по трудова медицина, което струва около пет хиляди лева, хората не могат да си го позволят, това ще повиши и цената на курса. В учебната документация има теми за обучение, които са безсмислени, а в същото време не е заложено обучение за новите модели автомобили и новите системи в тях – все пак има много новости, хората си купуват нови коли, а ние няма как да ги обучаваме. В Наредбата се разписват текстове, които ще облагодетелстват само определени големи фирми и школи".
Още: Ще си откраднем ли малко слънце? Времето през уикенда
Още: Чакат ни огън и вода: Двама бивши министри за безводието
Това смята още специалистът и допълни, че в документа има и добри неща, но те трябва да се обсъдят с бранша.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След скок на заплатите в МВР: Ръст и в допълнителните възнаграждения